Obchody 107. rocznicy niepodległości państwa białoruskiego

Uroczystości z okazji 107. rocznicy Proklamacji Niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej / Krzysztof Karpiński
Zebranych gości powitał dyrektor Centrum Kultury Białoruskiej Anatol Wap. Podczas uroczystości odczytano listy od przedstawicieli władz. List Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma odczytał radny Igor Łukaszuk. Marszałek przekazał w nim wyrazy wsparcia i solidarności z wszystkimi Białorusinami walczącymi o wolne państwo.
„Chcemy również, żeby zarówno w Białymstoku, jak i w każdym miejscu na świecie wybrzmiał głos milionów Białorusinów, którzy nie mogą swobodnie wyrazić swoich uczuć i celebracji tego dnia w swoich miastach” – napisał m.in. marszałek.
Podczas obchodów uhonorowano osoby zasłużone dla białoruskiej społeczności oraz kultury. Pamiątkowe dyplomy i podziękowania otrzymali:
- Mirosława Nikończuk z Hajnówki – od ponad 20 lat zaangażowana w edukację przedszkolaków w zakresie kultury i tradycji białoruskich,
- Wiktor Siamaszko – dziennikarz i badacz muzyki jazzowej okresu międzywojennego i powojennego Białegostoku oraz Białorusi,
- Marcin Rębacz – tłumacz literatury białoruskiej, twórca Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś.
Uroczystość uświetnił występ Międzynarodowego Męskiego Chóru UNIA z Wilna. Chór, założony w 1990 roku, zrzesza artystów, z których wielu, w tym dyrygent i kierownik artystyczny Paweł Honta, opuściło Białoruś po 2020 roku i kontynuuje swoją działalność na Litwie.
W wydarzeniu uczestniczył także m.in. zastępca prezydenta Białegostoku Marek Masalski, a także pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych Artur Konopacki.
Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Karpiński
Najnowsze relacje
-
. Społeczeństwo Decyzje zarządu. 16.04
-
. Społeczeństwo W Białymstoku powstaje pierwsza kawiarnia prowadzona przez osoby z niepełnosprawnościami
-
. Społeczeństwo Konkurs „Podlaskie Inicjatywy Lokalne” - Zachęcamy do Wspierania Lokalnych Inicjatyw!
-
. Społeczeństwo Wielkanocna akcja charytatywna „Światło pojednania”