Obchody 50. rocznicy śmierci bł. ks. Michała Sopoćki

Obchody 50. rocznicy śmierci bł. ks. Michała Sopoćki / Paweł Krukowski
Znajduje się on w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.
– Cieszę się, że dzisiaj w towarzystwie pana prezydenta i wojewody mogliśmy złożyć kwiaty i pomodlić się przy grobie – powiedział marszałek Prokorym. – Ta chwila jest dla mnie ważna także osobiście. Pamiętam mszę beatyfikacyjną ks. Sopoćki na placu przed kościołem Miłosierdzia Bożego. Wtedy miałem zaszczyt stać ze sztandarem jako student Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Błogosławionemu księdzu poświęcono tutaj kaplicę. Jest tu konfesjonał, w którym ks. Michał spowiadał, wykonany przez niego klęcznik, a także relikwiarz. Do sanktuarium przybywa rocznie tysiące pielgrzymów. Jak zauważył Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, dzieło ks. Sopoćki to także promocja miasta.
– Kult Miłosierdzia Bożego, który szerzył ks. Michał Sopoćko, jest już na całym świecie – powiedział prezydent Białegostoku.
Przypomnijmy, że ksiądz Michał Sopoćko przyjechał do Białegostoku z Wilna, w 1947 roku. Zaczął tutaj prowadzić wykłady w seminarium duchownym. W latach 50. prowadził kursy katechetyczne zarówno dla osób duchownych, jak i świeckich. Warto wspomnieć, że w czasach wileńskich był spowiednikiem i kierownikiem duchowym św. Faustyny Kowalskiej i niestrudzonym krzewicielem kultu Miłosierdzia Bożego. Zmarł w domu Sióstr Misjonarek przy ul. Poleskiej 15 lutego 1975 r. Jego uroczysta beatyfikacja odbyła się 28 września 2008 roku, patronem miasta został natomiast osiem lat później.
Julia Szypulska
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
-
. Społeczeństwo „Rozkwitnij na wiosnę” – kolejna edycja Forum Kobiet Podlasia
-
. Społeczeństwo Wojskowe Targi Służby i Pracy w Białymstoku
-
. Społeczeństwo Podlaska Marka 2024. Prezentacja nominowanych i głosowanie na markę konsumenta
-
. Społeczeństwo „Dzieciństwo bez Przemocy” – razem dla dobra dzieci