Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody 50. rocznicy śmierci bł. ks. Michała Sopoćki

14 lutego 2025

Składanie kwiatów pod tablicą ks. Sopoćko

Obchody 50. rocznicy śmierci bł. ks. Michała Sopoćki / Paweł Krukowski

Był duszpasterzem, katechetą, pedagogiem, wykładowcą, a przede wszystkim Apostołem Miłosierdzia Bożego. Kilka lat temu został patronem Białegostoku. – Ksiądz Michał Sopoćko to niezwykle ważna postać zarówno dla miasta, jak też regionu – podkreślił marszałek Łukasz Prokorym, który w piątek, 14.02 wspólnie z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim oraz wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim złożył kwiaty przy grobie księdza.

Znajduje się on w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

– Cieszę się, że dzisiaj w towarzystwie pana prezydenta i wojewody mogliśmy złożyć kwiaty i pomodlić się przy grobie – powiedział marszałek Prokorym. – Ta chwila jest dla mnie ważna także osobiście. Pamiętam mszę beatyfikacyjną ks. Sopoćki na placu przed kościołem Miłosierdzia Bożego. Wtedy miałem zaszczyt stać ze sztandarem jako student Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

 Błogosławionemu księdzu poświęcono tutaj kaplicę. Jest tu konfesjonał, w którym ks. Michał spowiadał, wykonany przez niego klęcznik, a także relikwiarz. Do sanktuarium przybywa rocznie tysiące pielgrzymów. Jak zauważył Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, dzieło ks. Sopoćki to także promocja miasta.

 

– Kult Miłosierdzia Bożego, który szerzył ks. Michał Sopoćko, jest już na całym świecie – powiedział prezydent Białegostoku.

Przypomnijmy, że ksiądz Michał Sopoćko przyjechał do Białegostoku z Wilna, w 1947 roku. Zaczął tutaj prowadzić wykłady w seminarium duchownym. W latach 50. prowadził kursy katechetyczne zarówno dla osób duchownych, jak i świeckich. Warto wspomnieć, że w czasach wileńskich był spowiednikiem i kierownikiem duchowym św. Faustyny Kowalskiej i niestrudzonym krzewicielem kultu Miłosierdzia Bożego. Zmarł w domu Sióstr Misjonarek przy ul. Poleskiej 15 lutego 1975 r. Jego uroczysta beatyfikacja odbyła się 28 września 2008 roku, patronem miasta został natomiast osiem lat później.

Julia Szypulska
fot.: Paweł Krukowski

 

Opublikował: Jerzy Górko

14 lutego 2025

Powrót na początek strony