Podlaska Rada Kobiet. Rozmowy o trudnym chorowaniu dzieci

Podlaska Rada Kobiet. Rozmowy o trudnym chorowaniu dzieci / Fot. Paweł Krukowski/UMWP
Inspiracją do podjęcia tych zagadnień był 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.
– Celem naszego spotkania jest to, żeby każda z nas mogła stać się ambasadorką tego celu, dla którego gra tegoroczna orkiestra, żeby była świadoma, jaka jest skala problemu – powitała zebranych Izabela Siemieniako, przewodnicząca rady.
Choroba uniwersalna, ale rzadka
Jak poinformował konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej Eryk Latoch, cel tegorocznej WOŚP to odpowiedź Jurka Owsiaka na prośby o wsparcie specjalistów z całego kraju.
– My jesteśmy w stanie wyleczyć około 80 procent pacjentów. Dzięki sprzętowi WOŚP ta wyleczalność zwiększy się o kilka procent – wyjaśniał. – Jest jeszcze trochę do zrobienia, dlatego warto połączyć siły i działać – dodał.
W dalszej części spotkania wypowiedziały się przedstawicielki Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym – kierownik Małgorzata Sawicka-Żukowska oraz jej zastępca Katarzyna Muszyńska-Rosłan. Jak zgodnie podkreślały, przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że onkologia dziecięca jest zupełnie czymś innym niż choroby nowotworowe u dorosłych.
– To jest uniwersalna choroba, która może dotknąć każdą rodzinę niezależnie od statusu materialnego, intelektualnego. Choroba, która jest niespodziewana i niepożądana, ale też bardzo rzadka i chcę to podkreślić! – zaznaczyła Małgorzata Sawicka-Żukowska.
Katarzyna Muszyńska-Rosłan przyznała, że praca onkologa dziecięcego jest bardzo specyficzna, to „transakcja wymienna”, lekarze swoich podopiecznych pamiętają latami.
– Każdy pacjent coś wnosi do naszego życia, a mamy też takich, co na trwałe je zmieniają – zaznaczyła.
Intuicja i profilaktyka
Była także mowa o tak ważnej profilaktyce. Zaproszeni eksperci zgodnie przyznali, że nie do przecenienia jest intuicja rodzica, ale także wczesna diagnostyka. Lekarze podkreślili, że każde dziecko w pierwszym roku życia powinno mieć wykonane USG jamy brzusznej, które „daje naprawdę duży obraz tego, co się dzieje”. Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Bardzo ważnym elementem w procesie zdrowienia jest także zadbanie o kwestie psychiczne – zapewnienie zarówno pacjentowi, jak i jego najbliższym optymalnego wsparcia w tym zakresie. Od tego, jak będzie ten proces wyglądał, często zależy jakość przyszłego życia. Mówiła o tym Agnieszka Janowicz, mama 15-letniej dziś Marysi, która chorowała na białaczkę.
– Na początku jest szok, więc takie wsparcie psychologiczne to tak naprawdę pierwsza potrzeba. Potem trzeba zorganizować sobie życie na nowo – opowiadała.
W Polsce istnieje 18 oddziałów onkologii dziecięcej, 17 hospicjów, na ten moment jest 1,2 tys. rozpoznań, 3 tys. dzieci w trakcie leczenia. Najwięcej jest nowotworów krwi.
Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski
Podlaska Rada Kobiet jest organem opiniująco-doradczym i konsultacyjnym. Reprezentuje środowisko kobiet w Samorządzie Województwa Podlaskiego, działa na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnych polityk. Do jej zadań należy wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy jakości życia i zwiększenia aktywności obywatelskiej.
Najnowsze relacje
-
. Społeczeństwo Decyzje zarządu. 16.04
-
. Społeczeństwo W Białymstoku powstaje pierwsza kawiarnia prowadzona przez osoby z niepełnosprawnościami
-
. Społeczeństwo Konkurs „Podlaskie Inicjatywy Lokalne” - Zachęcamy do Wspierania Lokalnych Inicjatyw!
-
. Społeczeństwo Wielkanocna akcja charytatywna „Światło pojednania”