XXIII Międzynarodowy Festiwal Siabrouskaja Biasieda
– Siabrouskaja Biasieda to wyjątkowe wydarzenie na mapie naszego regionu. To prawdziwie przyjacielskie spotkanie, w którego trakcie można poobcować z dźwiękami muzyki ludowej czy posmakować regionalnych wypieków – powiedział Marek Malinowski.
Festiwal ma charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. W tegorocznej edycji zaprezentowały się zespoły ludowe z gminy Gródek oraz goście: Harika&Narwa, Dawid Szymczuk Band, Souvenir, AS, Zołoto, Kalinka, Laliland, Weronika Ptaszyńska & Lamia, Exit, Czerwone Szpilki, Siostry Ostapczuk oraz zespół Server Dance.
Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać taneczne umiejętności członków zespołu „Podlaski Wianek” z Białegostoku. Ciekawym akcentem był również występ grupy „Podsybka Kurpiowska” z Łęgu Przedmiejskiego, który z powodzeniem kultywuje tradycje, zwyczaje i muzykę Kurpiowszczyzny.
Były także konkursy – na najsmaczniejszy chleb oraz piosenkę lub wierszyk z elementami folkloru. W imprezie uczestniczyli m.in. senator Mariusz Gromko i radny wojewódzki Sławomir Nazaruk.
Podczas wydarzenia Marek Malinowski wręczył uznanemu podlaskiemu twórcy i działaczowi kulturalnemu Janowi Karpowiczowi Honorową Odznakę Województwa Podlaskiego.
Jan Karpowicz z kulturą białoruską związany jest od młodzieńczych lat. Jako uczeń szkoły średniej grał na wielu instrumentach. Był współzałożycielem i członkiem zespołów takich jak „Grodzianie” czy „Kałakolczyki”. W latach 70. XX wieku kierował Domem Kultury w Gródku. W tym czasie placówka prowadziła niezwykle ożywiona działalność. Jan Karpowicz był inicjatorem powstania działającego do dziś zespołu „Jesienny Liść”. Ma on także znaczące zasługi w dziedzinie literatury. Jest organizatorem Grupy Literackiej „Kłosy”, sam pisze krótkie opowiadania i miniatury literackie, które publikuje m.in. w „Kalendarzu Białoruskim”.
To z jego inicjatywy w 2000r. powołana została wyjątkowa kapela „Chutor”. Pod kierownictwem Jana Karpowicza zespół regularnie uczestniczy w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej.
Pomimo tego, że od 2014 roku laureat jest na emeryturze, nadal intensywnie uczestniczy w tworzeniu i promowaniu kultury białoruskiej.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Organizator