Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zostaję w Białymstoku, zostaję w Podlaskiem

28 lutego 2025

Marszałek Łukasz Prokorym i czterej inni gości debaty w trakcie dyskusji

Zostaję w Białymstoku, zostaję w Podlaskiem / Fot. Krzysztof Łapiński

Niemal 400 białostockich maturzystów z 30 szkół średnich wzięło udział w spotkaniu w ramach tej akcji. Dyskutowano o szerokim spektrum możliwości, jakie daje nasz region młodym osobom, chcącym związać z nim przyszłość. W spotkaniu uczestniczył marszałek Łukasz Prokorym.

Podkreślał on, że zatrzymanie młodych ludzi w regionie to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Województwo Podlaskie.

– Zapewniam, że jako władze regionu zrobimy wszystko, aby spełnić wasze wymagania, tworząc odpowiednie warunki do rozwoju wyższych uczelni, możliwości ich współpracy z biznesem tak, aby mogły powstawać nowe i atrakcyjne miejsca pracy – zadeklarował marszałek. – To jest nasza odpowiedzialność za przyszłość województwa, bo ta przyszłość jest w waszych rękach – dodał. 

Odpowiedź na problem demografii

Województwo Podlaskie i Miasto Białystok, reprezentowane podczas spotkania przez zastępcę prezydenta Rafała Rudnickiego, są partnerami strategicznymi tego projektu. Łukasz Prokorym zapowiedział, że oba samorządy zamierzają kontynuować akcję w przyszłym roku.

Inicjatywa prowadzona jest przez Polska Press Sp. z o.o. – wydawcę Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej. Redaktor naczelny obu dzienników Tomasz Dworzańczyk wyjaśniał, że pomysł na akcję to próba zwrócenia uwagi na problem demografii.

– Chcielibyśmy was tutaj zatrzymać, żebyście zostali i poznali perspektywy do dalszego rozwoju – wyjaśniał, zwracając się do młodzieży. 

Debata rozpoczęła się pytaniem o to, co już w tym momencie ma do zaofiarowania nasz region i jego stolica młodym ludziom. Marszałek Łukasz Prokorym podnosił, że są to m.in. wspaniałe uczelnie wyższe czy rynek pracy z branżami: drzewną, metalową i spożywczą na czele.

– Dodatkowo Podlaskie to niezwykle komfortowe miejsce do życia. Mamy wspaniałe miejsca, gdzie można odpoczywać, dobre połączenia drogowe, bogatą ofertę kulturalną i sportową – wymieniał marszałek.

Przystań do życia

Wtórował mu burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Dodał on, że nawet jeśli dochodzi do wyjazdów Podlasian, to władze samorządowe powinny zadbać o motywację do ich szybkich powrotów. 

– Żeby oni czuli, że tu jest nie tylko ich dom rodzinny, ale właśnie ich przystań do życia – powiedział.

Z kolei wojewoda Jacek Brzozowski wyszedł z inicjatywą zapytania licznie zgromadzonej młodzieży o to, jakie warunki wg nich powinno spełniać miejsce, w którym chcieliby mieszkać. Padały różne odpowiedzi, wskazujące na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, dobrych zarobków czy infrastruktury rozrywkowej. 18-letni Patryk zaprezentował jasno sprecyzowane kryteria.

– Dla mnie ważne są dwie sprawy – perspektywa zatrudnienia oraz dobra komunikacja, zarówno jeśli chodzi o transport publiczny, jak i prywatny oraz dobrze rozwinięta infrastruktura rowerowa – zaznaczył. 

W dalszej części wydarzenia maturzyści mogli się zapoznać z przygotowanymi przez przedstawicieli podlaskich uczelni wyższych prezentacjami w ramach panelu edukacyjnego. Spotkanie zakończy panel biznesowy. 

Anna Augustynowicz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Krzysztof Łapiński

 

Opublikował: Jerzy Górko

28 lutego 2025

Powrót na początek strony