Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Biegi Tropem Wilczym w Kolnie i Piątnicy

2 marca 2025

Zwycięzcy i organizatorzy biegu

Biegi Tropem Wilczym w Kolnie i Piątnicy / Fot. Justyna Mocarska-Kieca

Chłodna pogoda nie zniechęciła śmiałków, którzy w niedzielę, 02.03, licznie stanęli na starcie XIII edycji Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Kolnie i Piątnicy. W wyjątkowych wydarzeniach łączących sportową aktywność z patriotycznym wspominaniem bohaterów, którzy swoje życie, zdrowie i wolność położyli na szali walki o wolną Polskę, wziął udział członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

- To bardzo dobrze, że w taki sposób, patriotyczny i sportowy, a także w wielu innych formach edukacyjnych czy artystycznych, które nadają temu dniu dodatkowy wymiar, czcimy Żołnierzy Wyklętych. To wzmacnia jeszcze pamięć o tych, którzy od 1945 kontynuowali walkę o Polskę, zupełnie inną niż przewidywał system narzucany przez sowieckie władze. Nie ma przecież nic gorszego niż wpływ rosyjski na Polskę. Mamy nadzieję, że sytuacja międzynarodowa nie rozwinie się w złym kierunku. Musimy wierzyć, że dyplomacja europejska i międzynarodowa pozwoli uniknąć najgorszego. Obyśmy nigdy nie musieli powtarzać tej lekcji historii  – powiedział Jacek Piorunek.

 W Kolnie i Piątnicy serdecznie podziękował organizatorom wydarzeń, a uczestnikom życzył sportowej rywalizacji oraz gratulował sukcesów.  

 - W imieniu samorządu województwa deklaruję, że będziemy wspierać inicjatywy zmierzające do upamiętnienia żołnierzy wyklętych – dodał Jacek Piorunek.

W Kolnie głównym organizatorem biegu był Andrzej Szymański, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, a do uczestników zwracał się burmistrz Andrzej Duda, który specjalne słowa wdzięczności za dofinansowanie wydarzenia skierował do Jacka Piorunka. W Piątnicy w podobnej roli wystąpił wójt Krzysztof Kozicki.

 - Na starcie zgromadziło się ponad 300 osób w kilku kategoriach wiekowych  od bardzo małych dzieci, czasem na rowerkach czy nawet w wózeczku, po wyczynowców w biegu otwartym. Strażacy i żołnierze z dumą prezentujący swoją sprawność i wyszkolenie, wystartowali w mundurach. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy medale z wizerunkiem „Inki”, koszulki, książkę i dyplom - mówił Krzysztof Kozicki.

 Organizatorzy biegów zaproponowali rywalizującym różne dystanse i kategorie wiekowe. W obu przypadkach obowiązkowe były 1963 metry dla upamiętniania roku, do którego walczyli w Polsce Żołnierze Wyklęci.

 Udział w tej formie oddania hołdu bohaterom to nie tylko wyzwanie sportowe, ale przede wszystkim wyraz szacunku i podziwu Żołnierzy Wyklętych – podkreślali uczestnicy obu wydarzeń. „Oni walczyli o niepodległość, a my mamy obowiązek pielęgnować pamięć o nich” – deklarowali biegacze.

 - Trudna trasa bardzo wymagająca z podbiegami. Tym większa satysfakcja że wszyscy dali radę – stwierdziła Ewa Gardocka, która startowała w Piątnicy.

 Tekst i fot. Justyna Mocarska-Kieca

Opublikował: Jerzy Górko

2 marca 2025

Powrót na początek strony