Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy Podlaskie Gminy - Puńsk

10 maja 2023

Widok na miejscowość, łąki i jezioro.

Puńsk z lotu ptaka/ fot.: K. Timoszuk/UMWP

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej mieszkańców naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Dzisiaj zapraszamy do gminy Puńsk.

To gmina położona w północno-wschodniej części naszego województwa. Liczy ponad 4,3 tys. mieszkańców. Spośród wielu gmin w kraju wyróżnia ją, że w zdecydowanej większości jest zamieszkała przez mniejszość narodową. Dlatego jest znana jako mała ojczyzna ludności litewskiej (ponad 80 proc. populacji stanowią Litwini). Od 2008 roku na jej obszarze widoczne są dwujęzyczne szyldy z nazwami miejscowości.

Gminę otaczają zewsząd malownicze łąki, lasy oraz jeziora. Jej siedzibą jest Puńsk, a terytorium mieści aż 33 wsie.

Puńsk jest silnym ośrodkiem litewskiej kultury. Od 1956 roku funkcjonuje tam Dom Kultury Litewskiej, gdzie działają liczne zespoły pieśni i tańca w regionie. Istnieje także Liceum Ogólnokształcące z językiem wykładowym litewskim. Mieści się w nim także drukarnia litewska, w której wydawany jest w języku litewskim dwutygodnik „Aušra” oraz litewskie pismo dla dzieci „Aušrėle”. Zamieszkują go także litewscy pisarze oraz poeci.

W restauracjach i kawiarniach można skosztować litewskich potraw, a także skorzystać z usług sklepów sprzedających litewskie specjały.

Miejsca, które warte odwiedzić na terenie gminy to m.in.:

  • Kościół pw. św. Izydora w Smolanach wraz z klasztorem,
  • Budynek Starej Stacji Kolejowej z XIX wieku w Trakiszkach,
  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puńsku,
  • Skansen w Puńsku, 
  • Muzeum regionalne – Stara Plebania w Puńsku, 
  • Dom Kultury Litewskiej w Puńsku,
  • Muzeum Etnograficzne Józefa Vainy,
  • Osada jaćwiesko - pruska w Oszkiniach.   

Gmina oferuje także szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych. Z pewnością zaliczają się do nich takie imprezy jak: Dni Puńska – targi rękodzieła – Zielna; Święto Chleba, Miodu i Mleka, Festiwal Teatrów Stodolanych, Noc Świętojańska nad jeziorem Sejwy, Wiosna Poezji, Koncert z okazji Dnia Matki, Festiwal Zespołów Estradowych, Festiwal Tańców, Festiwal Teatrów Dziecięcych oraz Festiwal Mniejszości Narodowych.

oprac.: Cezary Rutkowski
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

10 maja 2023

Powrót na początek strony