Białostockie Centrum Onkologii nie rezygnuje z Breast Cancer Unit

Białostockie Centrum Onkologii nie rezygnuje z Breast Cancer Unit / Paweł Krukowski
Jak poinformował marszałek, wielomiesięczna kontrola działalności Ministerstwa Zdrowia, prowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne do 13 października 2023 roku, wykazała wiele nieprawidłowości w zakresie wyboru podmiotów do dofinansowania z Funduszu Medycznego. Przystąpiło do niego również Białostockie Centrum Onkologii z projektem na Breast Cancer Unit.
– W poniedziałek spotkałem się w urzędzie marszałkowskim z panią Izabelą Leszczyną oraz z dwoma ministrami. Pani minister wskazała, że posiada już wystarczające informacje, aby ten nabór unieważnić. Unieważnić go, aby móc ogłosić go po raz kolejny w marcu, aby te pieniądze jak najszybciej mogły trafić m.in. do BCO i podlaskich pacjentów onkologicznych – mówił marszałek.
Poinformował również, że Fundusz Medyczny jest dofinansowany z budżetu państwa, a nie Krajowego Planu Odbudowy, co powoduje, że te pieniądze muszą zostać zaprojektowane do końca 2029 roku z możliwością przedłużenia o kolejne lata.
– Nie ma więc obawy, że te pieniądze z Funduszu Medycznego ze względu na ograniczenia czasowe nie zostaną rozdysponowane i wydane – powiedział Łukasz Prokorym.
Podkreślił również, że BCO jest jednym z najlepszych szpitali w Polsce, umożliwiającym podlaskim pacjentom dostęp do lekarza onkologa w ciągu 8 dni, a to jest 15 razy szybciej niż w innych regionach Polski. To sukces dyrekcji, lekarzy i całego zespołu.
– Władze województwa doceniają to, jak działa szpital onkologiczny – zapewnił marszałek. – Szpital działał, działa i będzie działać. Dostrzegamy to, jak funkcjonuje jako jednostka indywidualna, niezależna organizacyjnie i finansowo i nie mamy żadnych planów, aby tę niezależność organizacyjną i finansową zmieniać.
Dyrektorka szpitala Magdalena Borkowska poinformowała, że plany związane z Breast Cancer Unit oraz radioterapią w Suwałkach i dużą pracownią rezonansu magnetycznego się nie zmieniają.
– Wniosek, zgodnie z informacją pani minister, ma być rozpisany w marcu. My do tego wniosku będziemy przystępować, mamy plany rozwojowe i jakościowe. Jako szpital onkologiczny bardzo dbamy o jakość świadczonych usług. Będziemy robić wszystko, aby ta onkologia była rozpoznawalnym miejscem, gdzie wzorcowo jest prowadzona koordynacja – deklarowała dyrektorka.
Z kolei członek zarządu województwa Jacek Piorunek podkreślił, że rozwój wszystkich szpitali wojewódzkich, a w szczególności tych onkologicznych, jest priorytetem dla obecnego zarządu.
– Planowany jest zakup nowoczesnego sprzętu, powstaną nowe pracownie, endoskopowa, pracownia genetyki molekularnej, diagnostyki. W naszych zamierzeniach jest wspieranie wzrostu potencjału tego szpitala. Będziemy robić wszystko, aby ten szpital był jednym z najlepszych w Polsce, jeśli chodzi o szpitale onkologiczne.
W konferencji wzięła również udział radna wojewódzka Anna Augustyn, która jest również przewodniczącą rady społecznej Białostockiego Centrum Onkologii.
Monika Pańko
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
-
. Zdrowie Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia w urzędzie marszałkowskim
-
. Zdrowie Wsparcie z KPO dla podlaskich szpitali – ponad 227 mln zł na inwestycje onkologiczne
-
. Zdrowie X Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Podlaskie nagrodzone w konkursie Zdrowy Samorząd!
-
. Zdrowie Nowy dyrektor zaczyna pracę w łomżyńskim szpitalu