Logo witryny podlaskie.eu
Konkursy   Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Gastroenterologia w łomżyńskim szpitalu z nowym sprzętem i szerszym zakresem leczenia

19 maja 2026

20260519_085145-2048x1365.jpg

Nowoczesny sprzęt, rozwój Pionu Chorób Wewnętrznych oraz poszerzenie możliwości leczenia pacjentów z chorobami układu pokarmowego były głównymi tematami wtorkowej (19.05) konferencji prasowej w Szpitalu Wojewódzkim im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Podczas spotkania członek zarządu Jacek Piorunek wraz z personelem placówki przedstawili zmiany, jakie w ostatnich miesiącach zaszły w funkcjonowaniu szpitala.

– Łącznie ponad 50 mln zł, uwzględniając środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz wkład własny samorządu, zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury diagnostyki i leczenia onkologicznego w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim – informował Jacek Piorunek. – Dzięki tym środkom placówka kupuje najnowocześniejszy sprzęt do leczenia naszych pacjentów m.in.: robota chirurgicznego HUGO, rezonans magnetyczny oraz nowoczesny mammograf. Dziś chcielibyśmy zaprezentować zmiany, jakie zaszły w leczeniu chorób układu pokarmowego – dodał.

Członek zarządu wyjaśnił, że przez ostatni rok Pion Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży przeszedł istotne zmiany organizacyjne i sprzętowe. W tym czasie rozszerzono działalność oddziału, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Oddział Gastroenterologii, Chorób Wewnętrznych i Żywienia Klinicznego (wcześniej Oddział Chorób Wewnętrznych). Kieruje nim dr Mariusz Rosołowski, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii.

– Rok 2026 to nie tylko inwestycje w sprzęt i infrastrukturę, ale przede wszystkim rozwój kadry specjalistów. Dzięki pozyskaniu wybitnych fachowców, takich jak dr Rosołowski, znacząco zmienił się zakres i poziom leczenia, szczególnie w obszarze gastroenterologii, która dziś reprezentuje najwyższy poziom – zaznaczył dyrektor szpitala Dariusz Domasiewicz.

Drugim z najważniejszych elementów rozwoju była modernizacja i doposażenie Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej. Zakres wykonywanych badań poszerzono m.in. o USG endoskopowe przewodu pokarmowego.

– Endoskopowa ultrasonografia to jedna z najbardziej zaawansowanych metod diagnostycznych przewodu pokarmowego. Zakupiony sprzęt jest najwyższej światowej klasy, który należy do nielicznych tego typu urządzeń w Polsce – przekazał dr Mariusz Rosołowski.

Dzięki środkom z KPO placówka pozyskała nowoczesną aparaturę o łącznej wartości około 5 mln zł. Zakupiono m.in. wideogastroskopy, wideokolonoskopy czy aparat USG z wideoendoskopem. To jeszcze nie koniec inwestycji. Trwa już postępowanie dotyczące zakupu kolejnego wyposażenia dla pracowni w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027. Wartość planowanego zakupu wynosi ponad 764 tys. zł, a wśród urządzeń mają znaleźć się m.in. videoendoskopy i videoduodenoskop.

W ramach zmian utworzono także Poradnię Żywienia Klinicznego, działającą w strukturze Pionu Chorób Wewnętrznych. Funkcjonuje na podstawie umowy od 1 maja 2026 roku i jest czynna w poniedziałki, środy oraz piątki w godzinach 10.30-14.30. Poradnia udziela świadczeń w dwóch zakresach: żywienia pozajelitowego oraz żywienia dojelitowego w warunkach domowych. Opieką obejmowani są pacjenci wymagający specjalistycznego żywienia drogą pozajelitową i dojelitową.

Jakub Wróblewski
red.: Aneta Kursa
fot.: Justyna Mocarska-Kieca

Publikujący: Jakub Wróblewski

19 maja 2026

Powrót na początek strony