Strefa świadomych wakacji

Strefa świadomych wakacji / Krzysztof Duszyński
– Dzisiejsze spotkanie ma na celu ostrzeżenie przed różnymi pokusami charakterystycznymi dla okresu letniego. Patrząc na frekwencję i zaproszonych gości myślę, że to będzie jedna z lepszych konferencji – powiedziała Wiesława Burnos.
Myślenie przede wszystkim
Na pytanie o to, co jako pierwsze kojarzy się z wakacjami, licznie zgromadzona młodzież odpowiedziała, że wolność. Odniósł się do tego wojewoda Jacek Brzozowski. Zgodził się z przedmówcami, ale przypomniał też, że „wolność to branie odpowiedzialności za decyzje, które podejmujemy”.
– Warto być mądrym przed, a nie po szkodzie – podkreślił.
Nawiązał do tego wiceprezydent Tomasz Klim i ostrzegł przed konsekwencjami braku myślenia. W podobnym tonie wypowiedziała się kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło, podkreślając, że „podstawową zasadą jest zasada bezpieczeństwa”.
Docelowo skupiono się na dwóch aspektach. O zagrożeniach związanych z uzależnieniem od środków psychoaktywnych oraz alkoholu opowiedziała psychoterapeutka uzależnień ze Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Katarzyna Miałkowska. Drugim tematem były zagrożenia wynikające ze skoków do wody w nieznanych miejscach z przekazem „skoki do wody mogą złamać kręgosłup i… życie”.
Życie po wypadku
Podczas spotkania odbyła się też emisja spotu „Ostatni skok” i spotkanie z bohaterem filmu Marcinem Anchimiukiem i jego reżyserem Krzysztofem Kiziewiczem. Opowiada on historię chłopaka, który wybrał się nad zalew z kolegami. Los chciał, że na tyle niefortunnie skoczył „na strzałkę” do wody, że w następstwie tego ma sparaliżowane kończyny dolne.
– Uległem wypadkowi, mając niecałe 15 lat. Od tamtej pory moje życie całkowicie się zmieniło – mówił 29-letni w tej chwili Anchimiuk.
Ze strony zgromadzonych uczniów padały różne pytania, m.in. o największe trudności, jakie pojawiają się w tej sytuacji. Młodych ludzi ciekawiło to, jak wygląda życie osobiste osób poruszających się na wózkach, a także ich możliwości na rynku pracy.
Dlaczego (nie) ja?
Pomysłodawca tej kampanii społecznej Adam Kujawa, zawodowo zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w UMWP, przypomniał, że w Polsce co siódma osoba ulega trwałemu kalectwu w wyniku niefortunnego zdarzenia. Przestrzegał młodzież, udowadniając, że taki los może spotkać każdego.
Strefa świadomych wakacji to wspólna akcja urzędu marszałkowskiego i podlaskiego oddziału NFZ. Honorowym patronatem objął ją marszałek województwa.
Anna Augustynowicz
red.: Julia Szypulska
fot.: Krzysztof Duszyński