Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończył się remont elewacji Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

3 stycznia 2023

Marszałek Kosicki udziela wywiadu dziennikarzom.

Zakończenie remontu elewacji UDSK / fot.: Mateusz Duchnowski

W ramach prac przebudowano dwa szpitalne wejścia, gruntownie wyremontowano i docieplono ściany. Odnowiono też elewację. Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa podlaskiego, a o jej szczegółach poinformowali we wtorek, 3 stycznia: marszałek Artur Kosicki wraz z dyrektor placówki prof. Anną Wasilewską i przedstawiciele wykonawców.

Remont dotyczył ścian otaczających wejście główne szpitala. Teraz utrzymane są w jasnej kolorystyce, a barwy nawiązują do niedawno powstałego muralu z misiem-doktorem. Prace trwały około dwóch miesięcy.

– Myślę, że szpital prezentuje się znacznie lepiej. Dla dzieci to jest bardzo ważne, żeby sam szpital nie budził w nich lęku i obaw, mam nadzieję, że nam się to udało, wydaje mi się, że szpital jest dość wesoły – mówiła prof. Wasilewska. – Modernizacja dotyczyła elewacji tylko niższego budynku szpitalnego, a remontu wymaga też jego wyższa część, ale mamy nadzieję jeszcze w tym roku pozyskać pieniądze, żeby ten remont dokończyć – dodała.

Samorząd województwa podlaskiego na remont elewacji przekazał 500 tys. zł. To było swego rodzaju dopełnienie prac związanych z wymianą okien i drzwi w szpitalu – inwestycji również finansowanej z budżetu województwa kwotą 2,4 mln zł. 

– Wszystkim nam leży na sercu komfort leczenia małych pacjentów, dlatego jako zarząd województwa wspieramy i będziemy wspierać UDSK i w dużych, i mniejszych inwestycjach. Ten remont, modernizacja elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ale też pomoc w czasie pandemii – to prawie 10 mln zł przekazanych dotacji, do tego wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, na które przeznaczyliśmy ok. 17 mln zł – podkreślał marszałek Kosicki.

Szczególne podziękowania Artur Kosicki skierował do Bartłomieja Sawulskiego z Unicell International, który dostarczył szpitalowi farby do wykończenia elewacji oraz do Macieja Dybackiego z Cad Plan Biuro Projektowe, które bezpłatnie wykonało projekt nowej elewacji.

To nie koniec inwestycji w UDSK. Na finiszu jest tam remont oddziałów i, jak zapewniała dyrektor Wasilewska, prace wykończeniowe dobiegają końca. Kolejny plan to m.in. budowa przyszpitalnego budynku, do którego zostaną przeniesione poradnie, apteka, laboratoria. Tam też ma powstać pracownia mikrobiologiczna. Pierwsze przetargi mają ruszyć jeszcze w tym roku, a cała inwestycja ma być gotowa w ciągu trzech lat.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Zarząd Województwa Podlaskiego w latach 2019-2022 przekazał UDSK w Białymstoku łącznie dofinansowanie o łącznej wartości ponad 9,5 mln zł na następujące zadania:

  • Modernizacja stolarki okiennej i drzwiowej w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku – dotacja w wysokości 2,4 mln zł (2022 r.);
  • Modernizacja elewacji oraz wejść do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku – dotacja w wysokości 500 tys. zł (2022 r.);
  • Rozbudowa systemu monitorowania pacjenta na oddziale intensywnej terapii – dotacja w wysokości 300 tys. zł (2022 r.);
  • Projekt Poprawa sytuacji epidemiologicznej w związku z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirus SARS-CoV-2 na terenie województwa podlaskiego - UDSK (ponad 5,8 mln zł). Zakres rzeczowy projektu obejmował m.in. zakup środków ochrony indywidualnej, zakup sprzętu i aparatury medycznej, wykonano prace budowlane związane z przebudową SOR (2020-2022);
  • Środki finansowe przekazane przez Województwo Podlaskie podmiotom leczniczym w związku ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej „COVID-19” - dotacja ze środków budżetu państwa - zadania zlecone z zakresu administracji rządowej – ponad 505 tys. zł (2020 r.).

 

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

3 stycznia 2023

Powrót na początek strony