Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

20 lat w Unii z perspektywy państw nadbałtyckich

25 października 2024

O efektach członkostwa w europejskiej wspólnocie oraz perspektywach na przyszłość, w tym także zbliżającej się (I poł. 2025 r.) prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej dyskutowano w piątek, 25.10, na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W konferencji z udziałem ambasadorów Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej w Polsce uczestniczył m.in. marszałek Łukasz Prokorym.

Jak informowała prof. Iwona Wrońska, Konsul Honorowa Estonii w Białymstoku oraz dyrektor Centrum Badań nad Państwami Bałtyckimi na Wydziale Prawa UwB, okazją do spotkania było dwudziestolecie wstąpienia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej. Do tego grona zaproszono również, jako państwo nadbałtyckie, ale z dłuższym stażem we wspólnocie – Finlandię.

W opinii uczestników debaty, w tym także ambasadorów, wejście do wspólnoty przyniosło ogromne korzyści. – Szczególnie podkreślano kwestie bezpieczeństwa, co wynika naturalnie z naszego położenia geopolitycznego, i jeśli chodzi o bliskość konfliktu w Ukrainie. Natomiast z takich aspektów bardziej społeczno-gospodarczych wskazywano na bardzo pozytywne doświadczenia związane ze swobodą przepływu osób, towarów i kapitału, otwarciem granic, m.in. dla młodzieży w ramach programu Erasmus i takiej idei wolności – mówiła prof. Iwona Wrońska.

Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku Andrzej Parafiniuk ma nadzieję, że spotkanie z ambasadorami krajów nadbałtyckich to nie jednorazowe wydarzenie.

– Możemy cyklicznie robić tego typu dyskusje i na bardzo wysokim poziomie – podkreślał. – Dziś gościmy przedstawicieli czterech państw i dyrekcję Komisji Europejskiej w Polsce w jednym miejscu. To są kraje bliskie, mamy wspólne problemy, mamy wspólne wyzwania choćby klimatyczne czy demograficzne. I wszyscy oni odczuwają potrzebę, a nawet konieczność takich spotkań. W jedności siła – mówił i dodał, że Białystok, w ogóle Podlaskie mogłoby stać się takim centrum spotkań przedstawicieli krajów nadbałtyckich.

Z entuzjazmem do tego pomysłu podchodzi również marszałek Łukasz Prokorym.

– Tak, uważam, że to ma przyszłość. Dla nas, jako władz województwa, to spotkanie jest szansą na nawiązanie współpracy między przedsiębiorcami, między regionami, między uczelniami. Zresztą podczas spotkania zwracałem uwagę i dziękowałem ambasadorom za powołanie konsulatów honorowych wszystkich państw nadbałtyckich w naszym regionie. To świadczy, że jest chęć rozwijania tej dobrej współpracy. A dzisiejsza obecność ambasadorów legitymizuje tę możliwość współpracy na poziomie konsulatów – ocenił.

Konferencja była połączona z debatą i spotkaniem ze studentami. Dyplomaci wcześniej spotkali się z marszałkiem województwa Łukaszem Prokorymem i wicewojewodą Pawłem Krutulem w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Gośćmi piątkowej konferencji na Wydziale Prawa UwB byli: Miko Haljas – Ambasador Republiki Estońskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Päivi Laine – Ambasador Republiki Finlandii w Rzeczypospolitej Polskiej, Valdemaras Sarapinas – Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Juris Poikāns – Ambasador Republiki Łotewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Katarzyna Smyk dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Wydarzenie zorganizowali: Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Centrum Badań nad Państwami Bałtyckimi UwB oraz Europe Direct Podlaskie.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski, PUW

Publikujący: Aneta Kursa

25 października 2024

Powrót na początek strony