25 mln zł z funduszy europejskich na wsparcie rodzin
Konferencja dotycząca naboru do nowego konkursu na dofinansowanie projektów zakładających pomoc rodzinom przeżywającym trudności opiekuńczo-wychowawcze
– Fundusze europejskie wspierają różne dziedziny naszego życia. Dziś mówimy o niezwykle ważnej przestrzeni, jaką jest bezpieczeństwo i stabilizacja w rodzinach, w których są dzieci. Cieszę się, że środki, które są skierowane m.in. do ośrodków pomocy społecznej i centrów pomocy rodzinie zaspokoją ich potrzeby w tym zakresie – powiedział Łukasz Prokorym.
Marszałek dodał, że diagnoza problemów i szybkie podjęcie interwencji są kluczowe dla poprawy sytuacji osób będących w potrzebie. Tego samego zdania był członek zarządu Bogdan Dyjuk, który także namawiał do skorzystania z konkursu i sięgnięcia po pomoc rodzinom przeżywającym trudności opiekuńczo-wychowawcze.
– Jest to doskonała okazja na objęcie wsparciem szczególnie młodych ludzi, którzy tej pomocy potrzebują. Dzięki temu młodzież zyskuje szansę na lepszy start w dorosłym życiu – podsumował.
Szerokie grono odbiorców
Rodziny powinny zgłaszać się do podmiotów mogących złożyć wnioski, tj. jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, np. ośrodków pomocy społecznej, centrów usług społecznych, powiatowych centrów pomocy rodzinie, ale także podmiotów ekonomii społecznej, w tym organizacji pozarządowych. Mogą być to także podmioty prowadzące placówki całodobowe i te świadczące usługi w społeczności lokalnej oraz wszelkie partnerstwa publiczno-społeczne.
– Dokumenty można składać od 17 października (od godz. 15 – red.) do 2 grudnia 2024 r. Maksymalna wartość projektu nie może przekroczyć 15 proc. alokacji dofinansowania przeznaczonej na nabór, bo chcemy, żeby jak najwięcej projektów zostało wspartych – wyjaśniała Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami urzędu marszałkowskiego.
Różne formy pomocy
Dofinansowanie można otrzymać m.in. na usługi takie jak: asystentura rodzinna, specjalistyczne poradnictwo, mediacje, pomoc prawna, usługi w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
– To, co jest też naprawdę potrzebne, to tworzenie się ognisk wychowawczych, kół zainteresowań i świetlic środowiskowych, których cały czas brakuje w naszym regionie – wyliczała Karolina Perkowska.
Jak dodała, w naborze dopuszczono wsparcie także dla dzieci przebywających w różnego rodzaju instytucjach całodobowych (np. ośrodkach wychowawczych).
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.
Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Umowa na magazyny energii i ciepła dla mieszkańców Augustowa
- . Fundusze Europejskie Wizyta studyjna w Szwajcarii
- . Fundusze Europejskie Jak wykorzystywać Fundusze Europejskie? Spotkanie dla przedsiębiorców w Białymstoku
- . Fundusze Europejskie Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Ponad 21,6 mln zł z funduszy europejskich na magazyny energii
- Zapraszamy przedsiębiorców na spotkanie regionalne. Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać fundusze europejskie?
- Konkurs „Europejskie Stolice Inkluzywności i Różnorodności”