Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

8,3 mln zł na rozwój usług elektronicznych w podlaskich samorządach

28 kwietnia 2023

Uczestnicy konferencji z umowami.

Mieszkańcy dziewięciu gmin: Augustowa, Dąbrowy Białostockiej, Dobrzyniewa Dużego, Czyż, Kuźnicy, Płaskiej, Sejn, Sokółki oraz Suchowoli będą mogli wkrótce załatwić wiele spraw online. Umowy o przyznanie dotacji na e-usługi z przedstawicielami lokalnych samorządów podpisali w piątek, 28 kwietnia: marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz członek zarządu Wiesława Burnos.

– Rozwój usług elektronicznych to bardzo dobry sposób na usprawnienie podlaskich instytucji, również z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami. To także dobry sposób na zapewnienie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom, co pokazała pandemia – mówił Artur Kosicki. 

Niemal 70 mln zł

To ostatni konkurs w tej edycji programu. Za kadencji obecnego zarządu województwa do podlaskich samorządów trafiło dotychczas prawie 60 mln zł na ten cel. Piątkowe umowy dotyczą kolejnych dziewięciu inwestycji dofinansowanych z funduszy unijnych na kwotę 8,3 mln zł.

– Wiemy, że te pieniądze na siebie pracują. Urzędy są usprawniane, poprawiany jest komfort obsługi klienta i to wszystko bardzo cieszy. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej będziemy mogli się cieszyć z jeszcze większych pieniędzy na te działania – podkreślił marszałek.

W podobnym tonie wypowiedział się wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. Przyznał, że realizowane dzięki dotacjom projekty znacząco ułatwiają życie.

– Katalog usług jest bardzo szeroki – od zakupu serwerów, przez elektroniczną ewidencję lokalnych podatków czy opłat za gospodarowanie odpadami. To są bardzo ważne projekty. Niezmiernie się cieszę, że samorządy nieustannie mają pomysły na realizację i rozwój domeny e-usług, bo jest ona bardzo ważna – zaznaczył. 

Sprawniej i mniej kosztownie

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Dąbrowie Białostockiej przyznane wsparcie w kwocie ponad 1 mln zł przeznaczy na wdrożenie e-usług w zakresie obsługi klienta.

– Jest to program, który usprawni działanie naszych jednostek, jeżeli chodzi o dostarczanie wody. Te środki będą służyły przede wszystkim elekteronizacji liczników, co bardzo usprawni proces ich odczytywania. Mieszkańcy w łatwy sposób będą mogli dowiedzieć się, ile tej wody zużyli czy sprawdzić fakturę. To też ogromne ograniczenie kosztów funkcjonowania tych jednostek – mówił Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy, dziękując za otrzymaną dotację.

Podobne udogodnienia czekają augustowian. Już niebawem w tamtejszym Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej „GIGA” dostępne będą e-usługi umożliwiające m.in.: dostęp do faktur elektronicznych z możliwością płatności online, kontrolę terminów czy zawieranie umów na sprzedaż ciepła. Dofinansowanie tej inwestycji to niemal 1,8 mln zł.

– Wdrożenie tych usług przyczyni się do szerszej obsługi naszych klientów na terenie miasta i gminy, pozwoli na stworzenie przyjaznej komunikacji odbiorcy z przedsiębiorstwem, ułatwi codzienność, pozwoli oszczędzić czas i pieniądze – podkreślała Danuta Sobolewska z MPEC-u.

Poniżej pełna lista inwestycji z dotacjami, na które podpisano umowy w piątek, 28 kwietnia.

Anna Augustynowicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Paweł Krukowski

 

Opublikował: Anna Augustynowicz

28 kwietnia 2023

Powrót na początek strony