Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 1,5 mln zł na oświetlenie miasta i gminy Drohiczyn

31 lipca 2023

Marek Malinowski z burmistrzem Drohiczyna i panią skarbnik

Blisko 1,5 mln zł na oświetlenie miasta i gminy Drohiczyn / Krzysztof Duszyński / UMWP

Marek Malinowski, członek zarządu województwa, podpisał w poniedziałek (31.07) z Wojciechem Borzymem, burmistrzem Drohiczyna, umowę na dofinansowanie montażu nowoczesnego oświetlenia. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane dzięki funduszom europejskim, pochodzącym z kończącego się programu regionalnego, i obejmie część miasta oraz teren całej gminy Drohiczyn.

Wysłużona infrastruktura zostanie zastąpiona nowym oświetleniem w technologii LED, które znacząco zmniejszy moc systemu oświetlenia ulicznego.

– Efekty tego projektu będą znaczące, szczególnie w kontekście coraz trudniejszej sytuacji finansowej samorządów. Główna korzyść takich działań to bardzo duże oszczędności energii elektrycznej. A dodatkowo poprawi się bezpieczeństwo pieszych na terenie gminy – mówił Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Burmistrz Drohiczyna podkreślał, że stare oprawy oświetleniowe były już znacznie zużyte, a inwestycja zakończy wymianę całego oświetlenia zewnętrznego na terenie gminy.

– W całym mieście będzie dzięki temu nowoczesne oświetlenie. Już kilka lat temu rozpoczęliśmy jego wymianę, ale pewna część jeszcze pozostała i teraz zastąpimy ją nową technologią. Inwestycja obejmie też wszystkie miejscowości na terenie gminy Drohiczyn oraz budynek Zespołu Szkół w Drohiczynie, który generuje znaczne rachunki za prąd – mówił Wojciech Borzym.

System oświetlenia ulicznego będzie wyposażony w inteligentny system sterowania. Umożliwi to pełną kontrolę źródła światła, m.in. sterowanie intensywnością światła, pomiar zużycia energii czy wykrywanie awarii.

– Widzimy oszczędności, i to bardzo duże, jeśli chodzi o miasto Drohiczyn. Każdą lampą możemy sterować i to przynosi teraz efekt  – dodał burmistrz, mając na uwadze poprzednie inwestycje w oświetlenie.

Zakres projektu obejmie również wykonanie analiz efektywności energetycznej oświetlenia oraz uproszczonej dokumentacji technicznej. Koszt całego projektu to ponad 1,7 mln zł.

Więcej o konkursie, w ramach którego przyznano dotacje w sumie 13 podmiotom, znajduje się na stronie kończącego się programu regionalnego.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

 

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

31 lipca 2023

Powrót na początek strony