Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 16 mln zł z funduszy europejskich na bony dla przedsiębiorców

29 listopada 2023

Marszałek Artur Kosicki, Wiesława Burnos i oficjele pozują do zdjęcia z folderami

Blisko 16 mln zł z funduszy europejskich na bony dla przedsiębiorców / Mateusz Duchnowski/UMWP

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego (PFRR) i Agencja Rozwoju Regionalnego „Ares” zajmą się rozdzielaniem bonów na badania wśród podlaskich przedsiębiorców. W środę, 29 listopada, marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Wiesława Burnos podpisali umowę z przedstawicielami tych jednostek otoczenia biznesu.

– Na początku roku, kiedy ruszaliśmy na dobre z nową perspektywą finansową, mówiłem, że środki europejskie w pierwszej kolejności powinny trafiać do naszych przedsiębiorców. W związku z sytuacją geopolityczną za naszymi granicami to wsparcie zwłaszcza im jest potrzebne – podkreślił marszałek. – A dzięki bonom na badania, podlaskie firmy będą mogły przygotować się do wprowadzania i wdrażania innowacji.

Wyzwania w sferze badawczo-rozwojowej

Jak przypomniał marszałek, 17 listopada br. województwo podpisało na umowę na realizację innego ważnego projektu dla przedsiębiorców – Podlaskiego Centrum Eksportera, w którym aż 27 mln zł z funduszy europejskich zostało przeznaczonych na rozwój eksportu podlaskich firm.

– To różne projekty, ale cel jest ten sam. Wsparcie regionalnej gospodarki, wsparcie naszego podlaskiego biznesu – zauważył Marek Dźwigaj, prezes PFRR. – Przedsiębiorca chciałby więcej sprzedawać i więcej zarabiać.  A żeby to zrobić, musi mieć konkurencyjną ofertę.

I bony na badania mają za zadanie ułatwić firmom przygotowanie produktów i usług jak najlepszej jakości.

 – Mam nadzieję, że ta pomoc zachęci naszych przedsiębiorców do podejmowania wyzwań w sferze badawczo-rozwojowej – powiedział prezes PFRR. – Wiemy, że przedsiębiorcy na to wsparcie czekają.

PFRR i „Ares” otrzymają po blisko 8 mln zł do podziału dla firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

– Ten projekt jest bardzo potrzebny. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymane środki zostały efektywnie wydane, z korzyścią dla całego regionu – mówił prezes agencji „Ares” Łukasz Owsiejko.

Maksymalnie 150 tys. zł dla firmy

Bony przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć m.in. na zakup usług badawczych, w tym patentów, licencji, know-how, na przeprowadzenie badań przemysłowych lub prac rozwojowych (np. opracowanie prototypów, testowanie produktów, procesów lub usług), audytów technologicznych czy wsparcie w przeprowadzeniu procedury ochrony patentowej. Uzupełnieniem dofinansowanych projektów może być podnoszenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, w szczególności z zakresu prac badawczo-rozwojowych, transferu technologii, ochrony własności intelektualnej oraz obszarów związanych z tematyką badań i innowacji. 

Maksymalnie jeden przedsiębiorca otrzyma 150 tys. zł.

W konferencji udział wzięli również wiceprezes PFRR Kamil Pendowski i wiceprezes agencji „Ares” Maciej Milanowski.

Barbara Likowska-Matys
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Opublikował: Dawid Korpacz

29 listopada 2023

Powrót na początek strony