Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 24 mln zł z funduszy europejskich na cyfryzację mikro-, małych i średnich firm

5 stycznia 2024

Trzech mężczyzn pozuje do zdjęcia, trzymając czek z kwotą

Blisko 24 mln zł z funduszy europejskich na cyfryzację mikro, małych i średnich firm / Kamil Timoszuk

Pieniądze będzie można wykorzystać na wdrażanie technologii cyfrowych, ale też na podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa. Decyzją zarządu województwa podlaskiego rozdysponowaniem funduszy wśród przedsiębiorstw zajmą się trzy instytucje. Są to Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Agencja Rozwoju Regionalnego „ARES” oraz Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe. W piątek (5.01) marszałek Artur Kosicki przekazał symboliczne bony po około osiem mln zł każdemu z operatorów.

– To sprawdzeni i doświadczeni partnerzy, z którymi współpracowaliśmy także w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Wiem, że dzięki nim te pieniądze szybko trafią do podlaskich przedsiębiorców. My, jako zarząd zrobiliśmy swoje, teraz sprawy powierzamy wam – podkreślił marszałek, zwracając się do przedstawicieli wybranych instytucji.

Artur Kosicki zaznaczył, że wdrażanie technologii cyfrowych w firmach jest w obecnych czasach niezbędne.

– Już pandemia nam uświadomiła, że przedsiębiorstwa muszą być przygotowane do działania w szczególnych warunkach – mówił marszałek. – Ale to też są pieniądze na zabezpieczenie przed różnego rodzaju aktami cyberprzestępstw. Akurat Podlaskie jest rejonem, w którym powinniśmy być na ten problem szczególnie wyczuleni – dodał.

Jednym z operatorów jest Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Jej prezes Marek Dźwigaj, dziękując za powierzenie „misji wsparcia podlaskich przedsiębiorstw”, zauważył: – W biznesie chodzi o to, żeby być konkurencyjnym i te technologie cyfrowe mają zwiększać konkurencyjność. I służyć firmom, żeby tworzyły zupełnie nowe produkty lub do już istniejących dodawały nowe funkcjonalności, a także, żeby procesy wytwórcze były stale poprawiane. Ma być szybciej, lepiej i taniej.

Zapewnił, że procedury pozyskania funduszy nie będą skomplikowane. Wniosek ma być prosty, a jego ocena potrwa nie dłużej niż dziesięć dni.

Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego „ARES” Łukasz Owsiejko poinformował, że zainteresowanie tego rodzaju wsparciem wśród podlaskich firm jest bardzo duże. – Maksymalnie można otrzymać 150 tys. zł, a dotacje przewidujemy dla 49 beneficjentów – dodał.

Taką samą liczbę wspartych firm zakłada Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, którego prezes Tomasz Kozłowski podkreślał, że bony na cyfryzację to jeden z ważniejszych instrumentów rozwoju przedsiębiorstw w Podlaskiem.

***

Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć otrzymane pieniądze m.in. na: zakup oprogramowania czy usług niezbędnych do realizacji rozwiązań cyfrowych. Elementem projektu może być również podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w firmach. Właściciele firm mogą ubiegać się o dotację w maksymalnej wysokości 85 proc. kosztów inwestycji.

Wsparciem zostanie objęte wdrożenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych, natomiast wyłączone z niego będą inwestycje o mniej skomplikowanym charakterze, jak systemy operacyjne, oprogramowanie biurowe czy księgowe. Na takie działania są bowiem przewidziane pożyczki w programie regionalnym.

Pieniądze na cyfryzację pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, którym zarządza samorząd województwa. 

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

5 stycznia 2024

Powrót na początek strony