Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko pół mld zł na rozbudowę dróg wojewódzkich na trasie Łapy – Roszki Wodźki – Wysokie Mazowieckie

12 października 2023

370218638_337868048771594_7954108747699572505_n.jpg

W ramach tej inwestycji zostanie przebudowanych ponad 25 km dróg wojewódzkich nr 681, 682, 678, powstaną też cztery obwodnice: Łap oraz miejscowości Roszki Wodźki, Mazury i Brok. W czwartek, 12 października, zarząd województwa przyznał ponad 420 mln zł z funduszy europejskich na to przedsięwzięcie. 15 mln zł zostanie pokryte z budżetu państwa, a 60 mln zł – z kasy województwa.

To inwestycja priorytetowa w programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, jak również projekt strategiczny w Kontrakcie Programowym dla Województwa Podlaskiego.

– Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli na zwiększenie spójności komunikacyjnej regionu, a także poprawi bezpieczeństwo ruchu i zapewni wyższy komfort podróży. Przełoży się także na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej wzdłuż całej trasy Wysokie Mazowieckie – Roszki Wodźki – Łapy – Białystok, co oznacza nowe miejsca pracy i wpływy do gminnych budżetów – ocenił marszałek Artur Kosicki. – Zadanie to wpisuje się znakomicie w prowadzoną przez nas politykę zrównoważonego rozwoju, która zakłada zmniejszanie dysproporcji pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi.

W ramach tej inwestycji powstaną także: nowe chodniki, drogi dla rowerów, ekrany akustyczne, obiekty inżynierskie (przepusty), kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne oraz sygnalizacja świetlna.

– Zrealizowanie tego zadania oznacza znacznie lepsze, szybsze i bardziej ekonomiczne skomunikowanie z Białymstokiem największego ośrodka miejskiego powiatu białostockiego, czyli Łap, a także Wysokiego Mazowieckiego, jednego z ważniejszych w skali regionu ośrodków powiatowych – dodał z kolei wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Jak podkreślił Łukasz Siekierko, wiceprzewodniczący sejmiku, to bardzo ważna inwestycja w tym regionie.

– Będzie stanowić istotny impuls rozwojowy, dlatego wpisaliśmy ją zarówno do kontraktu wojewódzkiego, jak i inwestycji strategicznych w nowym programie.  Skorzystają na niej wszyscy mieszkańcy, bo przełoży się na wyższą jakość życia – stwierdził.

A Paweł Wnukowski, przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji sejmiku przypomniał, że podlaski samorząd intensywnie zabiegał o realizację tę inwestycji.

– To wielka szansa dla regionu. I właśnie ze względu na jej wagę, jest to pierwsza inwestycja infrastrukturalna, którą realizujemy z nowego programu regionalnego – dodał radny.

Planowany termin zakończenia tej inwestycji to listopad 2026 r.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

12 października 2023

Powrót na początek strony