Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bony na badania. Blisko 16 mln zł z funduszy europejskich dla przedsiębiorców

17 października 2023

Dwa podmioty zajmą się teraz rozdzielaniem dotacji wśród przedsiębiorstw

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Agencja Rozwoju Regionalnego „Ares” – te dwie jednostki otoczenia biznesu zajmą się rozdzielaniem bonów na badania wśród podlaskich przedsiębiorców. W czwartek, 12 października, zarząd województwa wybrał je w konkursie z funduszy europejskich na tzw. operatora dotacji.

Oba podmioty, wyłonione w konkursie, otrzymają po blisko 8 mln zł do podziału dla firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

– Żeby zdobyć lepszą pozycję na rynku, trzeba być konkurencyjnym, a konkurować najlepiej jakością i nowatorskimi rozwiązaniami. Te można wypracować poprzez działania badawczo-rozwojowe – stwierdził marszałek Artur Kosicki.  –  Firmy mają jednak ograniczenia finansowe, bo badania to bardzo kosztowne przedsięwzięcia i obarczone dużym ryzykiem. Dlatego wyszliśmy naprzeciw potrzebom podlaskich przedsiębiorców i jako jeden z pierwszych ogłosiliśmy konkurs na wsparcie takich działań.

Bony przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć m.in. na zakup usług badawczych, w tym patentów, licencji, know-how, na przeprowadzenie badań przemysłowych lub prac rozwojowych (np. opracowanie prototypów, testowanie produktów, procesów lub usług), audytów technologicznych czy wsparcie w przeprowadzeniu procedury ochrony patentowej. Uzupełnieniem dofinansowanych projektów może być podnoszenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, w szczególności z zakresu prac badawczo-rozwojowych, transferu technologii, ochrony własności intelektualnej oraz obszarów związanych z tematyką badań i innowacji.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Małgorzata Sawicka

17 października 2023

Powrót na początek strony