Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Cyfrowe Podlaskie” - podsumowanie projektu bezpłatnych szkoleń

10 marca 2022

Kobieta ściska dłoń kobiecie

„Cyfrowe Podlaskie” - podsumowanie projektu bezpłatnych szkoleń

Ponad 1700 uczestników, cztery bloki tematyczne: m.in. e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, korzystanie z mediów społecznościowych, a dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z komputerem - szkolenia z obsługi. W środę, 9 marca, w urzędzie marszałkowskim podsumowano projekt „Cyfrowe Podlaskie”.

Projekt "Cyfrowe Podlaskie" koordynował Departament Społeczeństwa Informacyjnego urzędu marszałkowskiego.   

– Podsumowujemy dziś projekt, który był realizowany w tym trudnym czasie pandemii w obszarze podniesienia kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa podlaskiego, a celem dzisiejszego spotkania jest prezentacja jego efektów, ale też podziękowanie osobom, które włączyły się i pomogły w realizacji tego przedsięwzięcia - mówiła Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor departamentu.

Celem projektu było zwiększenie umiejętności mieszkańców województwa podlaskiego w zakresie korzystania z Internetu, w tym m.in. wykorzystania dostępnych usług elektronicznych. Cztery bloki tematyczne, które zaproponowano uczestnikom to: E-usługi publiczne i bezpieczeństwo w Internecie; Obsługa komputera i Internetu od podstaw z elementami e-usług publicznych i bezpieczeństwa w Internecie (szkolenie oparte na ECDL e-citizen), Moje hobby i rozwój osobisty online, Social media.

Największym zainteresowaniem cieszył się kurs dotyczący mediów społecznościowych – utworzono aż 50 grup. Na drugim miejscu znalazły się szkolenia z e-usług publicznych, które zorganizowano dla 46 grup uczestników.

Szkolenia z zakresu podstaw obsługi komputera i Moje hobby cieszyły się dużą popularnością wśród osób starszych. Dla wielu seniorów i seniorek, w związku z epidemią, podniesienie umiejętności obsługi komputera i Internetu okazało się niezbędne do kontaktów z rodziną i bliskimi, a także do załatwiania codziennych spraw.

Projekt był skierowany do osób powyżej 18. roku życia, ale największym zainteresowaniem cieszył się w grupie wiekowej 44-64 lata. Co więcej, większość, bo aż 75 proc. uczestników to kobiety. Najwięcej chętnych uczestniczyło w szkoleniach w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Jednak pod względem liczby uczestników wyróżniło się też kilka powiatów, to: białostocki, bielski, wysokomazowiecki, siemiatycki.

Jak podkreślała dyrektor Aleksiejczuk, w realizację projektu włączyło się społecznie wiele instytucji i organizacji. To m.in. koła gospodyń wiejskich, koła seniorów, instytucje publiczne, a nawet kościół.
Ich przedstawiciele otrzymali listy z podziękowaniami i upominki.

Projekt „Cyfrowe Podlaskie” - inicjatywa samorządu województwa,  był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie nr 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”, zawartej pomiędzy Centrum Projektów Polska Cyfrowa a Województwem Podlaskim. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Państwa.

Aneta Kursa
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Natalia Adamowicz

10 marca 2022

Powrót na początek strony