Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dodatkowe 112 mln euro dla mieszkańców pogranicza

29 sierpnia 2023

Plansza z napisem: fundusze europejskie

W Podlaskiem powstanie więcej inicjatyw związanych m.in. z kulturą, służbą zdrowia czy turystyką – Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o zwiększeniu puli w dwóch programach transgranicznych. Poszerzyła również zakres programu, nastawionego na współpracę z Litwą, o subregion łomżyński, o co szczególnie zabiegał marszałek Artur Kosicki.

Zwiększenie budżetów wynika z zawieszenia przez KE współpracy z Rosją i jej sojusznikiem Białorusią w ramach nowego okresu programowania 2021-2027. Dzięki temu pula programu Interreg NEXT VI-A Litwa - Polska 2021-2027 jest większa o blisko 54 mln euro. Poza tym, program obejmie teraz także subregion łomżyński.

– Cieszę się, że udało się przekonać KE do poszerzenia obszaru programu Litwa - Polska i tym samym zapewnić możliwość ubiegania się o dotacje mieszkańcom Łomży i okolic. Bardzo mi zależało, aby oni również czerpali korzyści płynące ze współpracy z litewskim partnerem – mówił marszałek Artur Kosicki.

Z tej decyzji jest bardzo zadowolony, pochodzący z Łomży, wicemarszałek Marek Olbryś.

– To szansa dla Ziemi Łomżyńskiej. Już wkrótce samorządy czy organizacje pozarządowe z tego terenu będą mogły rozwijać współpracę z Litwą przy wsparciu unijnych funduszy – podkreślił.

Drugim programem ze zwiększonym budżetem (o ponad 58 mln euro) jest Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Wsparcie w ramach obydwu programów jest udzielane w formie dotacji.

Informacje o programie, w tym pomoc w poszukiwaniu partnerów do współpracy z Litwy, można uzyskać w Regionalnym Punkcie Kontaktowym Programu Interreg Next VI-A Litwa-Polska funkcjonującym w Departamencie Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego. 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys

 

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

29 sierpnia 2023

Powrót na początek strony