Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w PMKL

4 października 2022

Drewniany budynek Muzeum Kultury Ludowej

Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w PMKL

Dwór z Bobry Wielkiej, szkoła z Kalinowa-Solek, stodoły z Redut i Czarnej Białostockiej to tylko niektóre zabytki Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) przeniesione do skansenu lub wyremontowane dzięki funduszom europejskim. Zaaranżowane w ich wnętrzach wystawy, już w najbliższą niedzielę, 9 października, można będzie zwiedzać z przewodnikiem, a później - wziąć udział w inspirowanych wystawami warsztatach. Odbędzie się wówczas Dzień Otwarty Funduszy Europejskich zaplanowany w godz. 11.00-16.00.

Dofinansowanie pozwoliło zrealizować projekty, dzięki którym do skansenu trafiły trzy zabytkowe budynki (szkoła i dwie stodoły). Dwór z Bobry Wielkiej został gruntownie wyremontowany wewnątrz i na zewnątrz, a dwie stodoły i dwa spichlerze zyskały nowe dachy. Są to obiekty zlokalizowane w różnych, często oddalonych od siebie, częściach skansenu. Trasę unijnych dotacji, w Dniu Otwartym Funduszy Europejskich można będzie pokonać z przewodnikiem, który opowie o historii zwiedzanych zabytków. Zgromadzone muzealia pokazują różne aspekty kultury ludowej Podlasia, od dawnych środków transportu po sztukę. 

We dworze, najokazalszym ze wszystkich zabytków na terenie skansenu, można aktualnie oglądać kilka wystaw, między innymi ekspozycję stałą „Sztuka ludowa Podlasia” i wystawę czasową „Polska tkanina dwuosnowowa” i właśnie w tej scenerii odbywać się będą warsztaty „Tkackie inspiracje”.
W szkole, jako ekspozycja stała, odtworzone zostało wnętrze klasy z połowy dwudziestego wieku, z ławkami, które mają otwory na kałamarze. Tam można będzie wziąć udział w warsztatach kaligraficznych „Czarno na białym”, a tuż obok - w salach edukacyjnych – w zajęcia plastycznych „Jesienne kolory” i „Jak dawniej podróżowano”.

Wstęp wolny.

Więcej szczegółów – na stronie internetowej muzeum.

źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

oprac.: Natalia Adamowicz-Karczewska

Opublikował: Małgorzata Sawicka

4 października 2022

Powrót na początek strony