Elektrownie słoneczne w Grajewie, Rajgrodzie i Szczuczynie
– To bardzo dobra wiadomość. Mieszkańcy Podlaskiego doceniają zalety „zielonej energii” i dlatego staje się ona coraz powszechna. Zyskują ludzie, bo oddychają zdrowszym powietrzem, klimat, bo przenika do niego mniej zanieczyszczeń, a także producenci tej energii, ponieważ spółki produkują ten prąd w celach komercyjnych, czyli na sprzedaż – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.
Hurtownia Elektryczna Jerzy Górniak wybuduje w Grajewie elektrownię fotowoltaiczną o mocy 0,96 MW. Spółka Sun Volt Borkowscy postawi obiekt o mocy do 1,0 MW na działce w Rydzewie (gmina Rajgród). Natomiast spółka 3S Logistyka utworzy elektrownię o łącznej mocy elektrycznej do 1000 kW w Szczuczynie.
Projekty te zostały wyłonione w konkursie, w którym można było otrzymać dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Wsparcie otrzymały do tej pory 62 inwestycje w wysokości 75,5 mln zł (uwzględniając przyznane właśnie dotacje).
Barbara Likowska-Matys
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Podlaskie liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych
- . Fundusze Europejskie Kolejne dotacje na kształcenie zawodowe w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Ponad 54 mln zł na nowoczesną sieć kanalizacyjną w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Patronat polskiej prezydencji w Radzie UE