Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Energia odnawialna przyszłością regionu. Konferencja „Wodór dla Podlasia”

25 maja 2023

Wicemarszałek Marek Olbryś uczestniczy w konferencji "Wodór dla Podlasia"/fot.: M. Duchnowski/UMWP

Wykorzystywanie wodoru do rozwoju energetyki w celu uzyskania neutralności klimatycznej oraz perspektywy rozwoju gospodarki wodorowej to główne tematy czwartkowej (25.05) konferencji „Wodór dla Podlasia” w Jeżewie Starym. W spotkaniu wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

W czasie spotkania zaprezentowano założenia projektu dotyczącego powstania rolniczej doliny wodorowej w gminie Sokoły oraz dolin wodorowych w innych krajach europejskich, m.in. w Holandii.

– Jesteśmy „Zielonymi Płucami” Polski, czyli regionem, który ma wiele do zaoferowania w obszarze środowiska. Jako samorząd województwa pragniemy pomagać i uczestniczymy w rozwoju szeroko pojętej Doliny Rolniczej 4.0, czyli innowacyjności w rolnictwie, ale również będziemy wspierać projekt doliny wodorowej w Podlaskiem – podkreślał wicemarszałek Marek Olbryś.

Zamierzeniem organizatorów konferencji było przybliżenie pojęcia zielonego wodoru jako efektywnego sposobu magazynowania energii wytwarzanej przez odnawialne źródła energii (OZE) jak również technologii jego wytwarzania.

– Wykorzystanie wodoru to przyszłość, która nas czeka i która jest przed nami. Obecnie widzimy jak zmienia się świat od strony geopolityki, lecz także od strony klimatu. Dlatego bardzo ważne jest, by pochylić się nad kwestiami ochrony środowiska, dwutlenkiem węgla, zielonej energii. To są wyzwania, przed którymi stoją również samorządy. Będziemy musieli szukać oszczędności, ale przede wszystkim innowacyjności jeżeli chodzi o zarządzanie samorządami – mówił Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina i prezes stowarzyszenia N.A.R.E.W. – Narwiańskiej Akcji Rozwoju Ekonomicznego Wsi.

Dodał również, że dbałość o sam klimat sprawi, że będzie to opłacalne dla lokalnych społeczeństw. Przypomniał, że usługi i towary, które powstaną dzięki produkcji wykorzystującej np. wodór czy zieloną energię, będą konkurencyjne cenowo.

– Samorządy, które pierwsze pójdą w kierunku wykorzystywania wodoru będą miały ogromne oszczędności przy kosztach bieżących. To będzie miało ogromne znaczenie dla budżetów samorządów – zaznaczył.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda Tomasz Madras, Józef Zajkowski – wójt gminy Sokoły, Anna Krysztopik – dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, Andrzej Pleszuk – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP, Zbigniew Piotrowski – dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP, Katarzyna Kitlas – p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP oraz przedstawiciele firm inwestujących w energię odnawialną.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie N.A.R.E.W. – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi w ramach projektu „ZIELONA ENERGIA na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

25 maja 2023

Powrót na początek strony