Europejski Szczyt Regionów i Miast
Marszałek zabrał głos podczas panelu skoncentrowanego na aspekcie odbudowy Ukrainy. Wypowiedzieli się na nim samorządowcy i eksperci z całej Unii Europejskiej.
Artur Kosicki przekonywał, że na program odbudowy Ukrainy należy patrzeć nieco szerzej i wdrażać odpowiednie działania nie tylko na terenach bezpośrednio, ale także pośrednio dotkniętych skutkami konfliktu. W tym kontekście zwracał uwagę na skutki wrogiego zachowania Rosji i Białorusi w stosunku do wschodniej części Polski, ale też państw bałtyckich oraz Finlandii graniczących z tymi krajami, w różnych sferach: gospodarczej i społecznej.
– Skutki tego zachowania powodują spowolnienie rozwoju gospodarczego, spadek liczby ludności, a w przypadku mojego regionu nawet zagrożenia bezpieczeństwa w postaci hybrydowych ataków na granicę z terytorium Białorusi. Nasze regiony postrzegane są wręcz jako tereny niebezpieczne do życia - mówił marszałek przytaczając przykład Przesmyku Suwalskiego.
Przywołał też stanowisko Związku Województw Rzeczpospolitej Polski w sprawie konieczności wypracowania mechanizmu szczególnego wsparcia na poziomie unijnym regionom takim jak Podlaskie.
Wśród wymienionych przez marszałka rozwiązań było wykorzystanie istniejącej formuły i pilotażowe włączenie wskazanych terenów choćby do kategorii regionów najbardziej oddalonych bądź wprowadzenie do traktatów nowej kategorii np. regionu przyfrontowego, to jest sąsiadującego z państwami trzecimi, o odmiennych systemach polityczno-gospodarczych, co zagraża szeroko pojętemu bezpieczeństwo tegoż regionu.
- Chodzi tu o ułatwiania we wdrażaniu środków z istniejących programów Unii Europejskich, ewentualne o dodatkowe środki, oczywiście nieuszczuplające programu dla Ukrainy, skierowane zarówno do mieszkańców tych regionów, ale także przeznaczone na wsparcie uchodźców z Ukrainy chcących budować w przyszłości niepodległą Ukrainę – proponował marszałek Kosicki.
Jako kolejne źródło finansowania, Artur Kosicki wskazał możliwość uruchomienia środków unijnych z Rezerwy Na Rzecz Solidarności i Pomocy Nadzwyczajnej dla wymienionych obszarów przygranicznych.
Europejski Szczyt Regionów i Miast to największe spotkanie organizowane przez Europejski Komitet Regionów z myślą o przedstawicielach władz lokalnych i regionalnych, którzy dzielą się na nim wiedzą oraz opiniami na temat tego, co dzieje się w Unii Europejskiej i co dziać się będzie w przyszłości.
Wydarzenie organizowane jest raz na dwa lata. Poprzednia edycja odbyła się we Francuskiej Marsylii.
Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Solarski
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Podlaskie liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych
- . Fundusze Europejskie Kolejne dotacje na kształcenie zawodowe w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Ponad 54 mln zł na nowoczesną sieć kanalizacyjną w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Patronat polskiej prezydencji w Radzie UE