Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego
Posiedzenie otworzył marszałek Artur Kosicki
Powołanie Komitetu Monitorującego i rozpoczęcie przez niego prac to ważny krok w procesie realizacji FEdP. Jednym z zadań KM – jako szerokiego grona interesariuszy programu – jest zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów. A kryteria są niezbędne, aby ogłosić nabory wniosków o dofinansowanie.
Marszałek: Liczę na dobrą, merytoryczną współpracę
– Cieszę się, że przyjęliście państwo zaproszenie do Komitetu Monitorującego. Dysponujemy wyższą o 90 mln euro alokacją niż w latach 2014-2020. Teraz musimy wspólnie zdecydować, jak mamy ją sprawnie i efektywnie wydać – powitał członków KM Artur Kosicki. – Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia instytucji, jakie państwo reprezentujecie, ale przede wszystkim z perspektywy naszych mieszkańców, przedsiębiorców, samorządów, którzy pracują na dobrobyt w regionie. Liczę na dobrą, merytoryczną współpracę. Jak zawsze, jestem otwarty na państwa wnioski, propozycje i pomysły
Marszałek dodał, że trzeba teraz szczególnie intensywnie pracować nad szczegółami wdrażania programu, aby jak najszybciej mogli z niego skorzystać mieszkańcy.
Kryteria zgodne z polityką spójności
W posiedzeniu uczestniczyli również – za pośrednictwem platformy online – przedstawiciele Komisji Europejskiej (KE): Cinzia Masina, zastępca kierownika ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG Employment) oraz Simeon Shenev, nowy opiekun Podlaskiego z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG Regio). KE reprezentowały również Elżbieta Gajeska (dotychczasowa opiekunka naszego regionu) z DG Regio oraz Aneta Sobotka z DG Employment.
– Cieszę się, że jest państwa tak wielu. Liczę na wasz aktywny udział w pracach Komitetu. Odgrywa on bardzo ważną rolę w zapewnieniu poprawnego, skutecznego wdrażania i monitorowania funduszy europejskich. A bardzo istotną sprawą jest przygotowanie odpowiednich kryteriów, zgodnych z polityką spójności – podkreśliła Cinzia Masina.
Zaznaczyła, że warto poświęcić tym kryteriom wiele uwagi, bo przełożą się na dobrej jakości projekty.
Silna Europa, silne Podlaskie
Nowy opiekun Podlaskiego – Bułgar Simeon Shenev stwierdził, że funkcjonowanie komitetów jest bardzo ważne z punktu widzenia zasady partnerstwa.
– Polityka spójności to z pewnością najbardziej namacalny wyraz solidarności pomiędzy państwami europejskimi. Jej główny cel to poprawa jakości życia ludzi mieszkających w miastach, miasteczkach, na wsiach. Myślę, że te ideały zawsze powinny nam przyświecać. I Komitet Monitorujący również powinien mieć je na uwadze, mądrze wprowadzając zasady polityki spójności. Naszym celem jest silna zjednoczona Europa, silne Podlaskie – powiedział Simeon Shenev.
Wyraził też nadzieję, że w następnym posiedzeniu KM w kwietniu br. weźmie udział już osobiście, a nie za pośrednictwem platformy online.
***
KM to niezależny organ nadzorujący wykonanie FEdP. Dokonuje m.in. przeglądu wdrażania programu i kontroluje osiągane cele. Zatwierdza również kryteria wyboru projektów, a także przyjmuje roczne i końcowe sprawozdania z wdrażania programu.
Skupia przedstawicieli samorządu, administracji rządowej, organizacji związkowych, pracodawców, izb gospodarczych oraz organizacji pozarządowych i środowiska naukowego.
Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Podlaskie liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych
- . Fundusze Europejskie Kolejne dotacje na kształcenie zawodowe w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Ponad 54 mln zł na nowoczesną sieć kanalizacyjną w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Patronat polskiej prezydencji w Radzie UE