Fundusze europejskie odmieniły Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy
Fundusze europejskie odmieniły Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy
– To stary budynek z lat 80., wcześniej mieścił się tu miejski dom kultury – mówi Małgorzata Roszkowska, dyrektor łapskiej biblioteki.
Pozyskane fundusze unijne pozwoliły wykonać nową elewację, odnowić wnętrze i okolice budynku.
Wykonano szereg prac – wyremontowano pomieszczenia, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, ocieplono stropodach i ściany zewnętrzne. W budynku przeprowadzono również remonty najważniejszych instalacji – kanalizacji deszczowej, sanitarnej, centralnego ogrzewania oraz elektrycznej.
Został również zamontowany system wentylacji mechanicznej. Obecnie trwają prace obejmujące zagospodarowanie przyległego terenu.
– Nie ukrywam, że nie możemy się już doczekać, kiedy zostanie oddany do użytku Plac Solidarności i powstanie nasza piękna, podświetlana fontanna. To z pewnością zachęci jeszcze więcej osób do odwiedzenia naszej biblioteki – dodaje Małgorzata Roszkowska.
Atrakcje dla młodego czytelnika i nie tylko
W odnowionym obiekcie działa wypożyczalnia książek dla dzieci i dorosłych. Oddział przeznaczony dla młodszych czytelników jest jednym z największych pomieszczeń biblioteki z bardzo atrakcyjnym wyposażeniem.
– Nasi czytelnicy mogą przyjść do nas od poniedziałku do soboty i bez zapisywania się korzystać z dostępnych tu aktywności. Można nie tylko wypożyczyć książki, ale też posiedzieć, porozmawiać, pooglądać filmy, pograć w gry na play station. Mamy również kąciki pracy cichej. Jeżeli ktoś nie ma warunków w domu, a musi pracować zdalnie, potrzebuje spokoju, może przyjść do nas. Jest u nas wi-fi, może skorzystać z naszego komputera lub przyjść z własnym – zachęca dyrektor placówki.
Biblioteka w swojej ofercie ma także czytniki ebooków, które wypożycza w czytelni. O wszystkich możliwościach spędzania wolnego czasu w łapskiej bibliotece można przeczytać na stronie internetowej.
Bez ograniczeń
Ten dwukondygnacyjny budynek, wcześniej bez udogodnień dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, teraz jest otwartą przestrzenią dla wszystkich, bez ograniczeń. To dzięki przebudowie schodów wejściowych wraz z pochylnią.
Dostęp do biblioteki zwiększyła także instalacja windy oraz remont łazienek z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jak podkreśla Małgorzata Roszkowska, zmiany sprawiły, że z tygodnia na tydzień, bibliotekę odwiedza coraz więcej osób.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Umowa na magazyny energii i ciepła dla mieszkańców Augustowa
- . Fundusze Europejskie Wizyta studyjna w Szwajcarii
- . Fundusze Europejskie Jak wykorzystywać Fundusze Europejskie? Spotkanie dla przedsiębiorców w Białymstoku
- . Fundusze Europejskie Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Ponad 21,6 mln zł z funduszy europejskich na magazyny energii
- Zapraszamy przedsiębiorców na spotkanie regionalne. Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać fundusze europejskie?
- Konkurs „Europejskie Stolice Inkluzywności i Różnorodności”