Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kolejne 4,5 mln zł z funduszy europejskich na inwestycje w firmach

11 sierpnia 2023

Informacje o dotacji zawarte także w tekście, niebieskie tło, ręce na klawiaturze

Wszystkie pozytywnie ocenione projekty otrzymały dotacje

Zarząd województwa na posiedzeniu w piątek, 11 sierpnia, znów zwiększył dofinansowanie w ostatnim konkursie dla przedsiębiorstw w ramach kończącego się programu regionalnego. Dzięki temu kolejne cztery podlaskie firmy zainwestują w nowe technologie i innowacyjne produkty.

I tak firma Drewcar ze Strabli (gm. Wyszki) dostanie 1,8 mln zł na zakup maszyny do korowania drewna i oprogramowania do sterowania tą korowarką. Dzięki tym urządzeniom przedsiębiorstwo otrzyma największy uzysk drewna z kłody, będący wynikiem własnych prac badawczo-rozwojowych, oraz wyeliminuje odpady produkcyjne.

Z kolei spółka Kucharczyk z gm. Łapy za blisko 900 tys. zł dofinansowania kupi maszyny wraz z oprogramowaniem, które zostaną wykorzystane do produkcji stalowych konstrukcji z zakresu architektury ogrodowej jak: mostki, ławki, wiaty oraz grill typu smoker, który będzie nowością na rynku krajowym.

A firma Kamieniarstwo z miejscowości Dzikie (gm. Choroszcz) 1,8 mln zł dotacji przeznaczy na kupno i instalację linii do cięcia bloków kamiennych. Pozwoli to na wprowadzenie na rynek nowego produktu w postaci płyt granitowych o niestandardowo dużym wymiarze. 

– Tydzień temu na posiedzeniu zarządu również zwiększyliśmy dofinansowanie unijne w tym konkursie. Dziś kolejny raz powiększyliśmy tę pulę. Tak jak wcześniej obiecywałem, chcieliśmy bowiem wykorzystać każde euro z kończącego się programu na wsparcie konkurencyjności podlaskich firm. I słowa dotrzymałem. Wszystkie projekty, które zostały pozytywnie ocenione w tym naborze, otrzymały dotacje – stwierdził marszałek Artur Kosicki.

Łącznie zostało przyznanych 17 dotacji na kwotę 40,5 mln zł. Będą przeznaczone na inwestycje i wdrażanie innowacji w sektorze produkcyjnym małych i średnich przedsiębiorstw.

To był już ostatni konkurs dla firm w programie regionalnym na lata 2014-2020. Ale nie ostatnia okazja na dotację. Rozpoczął się bowiem pierwszy konkurs dla przedsiębiorców w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. W puli jest 40 mln zł na inwestycje w powiatach graniczących z Białorusią i Rosją. Wnioski można składać do poniedziałku, 11 września br. A we wrześniu rusza kolejny konkurs, tym razem na rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu w przedsiębiorstwach.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Małgorzata Sawicka

11 sierpnia 2023

Powrót na początek strony