Konferencja w Białymstoku. Wsparcie dla firm z funduszy europejskich
Marszałek podkreślił, że w tym programie regionalnym Podlaskie ma rekordowy budżet. Liczy prawie 1,3 mld euro, czyli o około 90 mln euro więcej niż w poprzednim rozdaniu.
– To są pieniądze, które będą do państwa dyspozycji. Tak wysoki budżet zawdzięczamy dobrej współpracy z rządem i z Komisją Europejską. Tylko cztery regiony w Polsce mają wyższą alokację w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową – podkreślił Artur Kosicki, dziękując przy tym zespołowi negocjacyjnemu urzędu marszałkowskiego za wspólną pracę, która doprowadziła do kształtu obecnego programu.
Więcej pieniędzy do wyłącznej dyspozycji będzie miał także Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF).
– Warto podkreślić, że w perspektywie 2014-2020 ta alokacja wynosiła 76 mln euro. Teraz pula dla BOF to 130 mln euro, czyli ponad 50 mln euro więcej – zaznaczył Artur Kosicki.
Skorzystają firmy z regionu
Jak tłumaczyła dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego Joanna Sarosiek przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w bardzo szerokim zakresie. Pomoc będzie udzielana m.in. na inwestycje w odnawialne źródła energii, termomodernizację budynków, zakup sprzętu, zmianę linii produkcyjnej czy inne ulepszenia w działalności firm. Wsparcie uzyskają również zrzeszenia przedsiębiorców z określonych branż m.in. klaster metalowo-maszynowy, klaster budowlany i klaster teleinformatyczny.
Przedsiębiorcy nadal będą mogli liczyć na pomoc w najbardziej atrakcyjnej postaci, czyli dotacje.
– Ale będą to dotacje warunkowe. Co oznacza, że beneficjenci otrzymają pieniądze w trakcie realizacji projektu. Im większy sukces osiągnie przedsiębiorstwo w swojej działalności, tym mniej środków będzie zwracać. To się wylicza procentowo – wyjaśniała dyrektor.
Innowacje i badania
O najbliższych konkursach dla podlaskiego biznesu mówiła z kolei dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości urzędu marszałkowskiego Emilia Malinowska.
– Wśród naborów, które organizujemy w najbliższym czasie, znajdzie się konkurs na wspieranie inwestycji dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki tym środkom firmy będą mogły wdrażać innowacje przyczyniające się do wzrostu sprzedaży eksportowej. A jeszcze w październiku ogłosimy nabór dla mikro-, małych, średnich, ale również i dużych przedsiębiorstw, które będą mogły realizować projekty badawczo-rozwojowe, a także kupić infrastrukturę badawczo-rozwojową – mówiła.
Jak poinformowała, przyszli beneficjenci funduszy mogą liczyć na pomoc przy wskazaniu właściwego konkursu czy przygotowaniu wniosku. Przy ulicy Poleskiej 89 w Białymstoku w strukturze urzędu marszałkowskiego działa Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich. W nim specjaliści udzielają bezpłatnych porad.
– Taka konsultacja pozwali dobrać konkretny instrument pod potrzeby konkretnego przedsiębiorcy – zaznaczała Emilia Malinowska.
Informacje o funduszach na rzecz zatrudnienia i kształcenia osób dorosłych przekazała z kolei wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Urszula Jabłońska. Omówiła m.in. nabór, którego celem jest wspieranie zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy, równych warunków pracy oraz lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
- Podjęliśmy decyzję, aby wydłużyć termin tego naboru. Wnioski można teraz składać do 27 października br. - mówiła.
Ostatnie z cyklu spotkań na temat funduszy w nowej perspektywie odbędzie się 5 października, również w Białymstoku.
Więcej informacji o konkursach, a także rejestracja na ostatnie spotkanie na stronie programu regionalnego.
Edyta Chodakowska-Kieżel, Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paulina Dulewicz
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Podlaskie liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych
- . Fundusze Europejskie Kolejne dotacje na kształcenie zawodowe w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Ponad 54 mln zł na nowoczesną sieć kanalizacyjną w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Patronat polskiej prezydencji w Radzie UE