Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Koniec konsultacji programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

28 stycznia 2022

Euro na tle flagi unijnej

Koniec konsultacji programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

Zarząd województwa przyjął sprawozdanie dotyczące konsultacji społecznych nowego programu regionalnego, który jest podstawą inwestowania w regionie środków nowej perspektywy unijnej. Zgłoszono prawie 180 uwag. Ostateczny kształt nowego programu unijnego musi być gotowy do 15 marca, wtedy trafi do Komisji Europejskiej.

Konsultacje trwały od 25 listopada do 29 grudnia minionego roku. W ich trakcie zorganizowano dwa wysłuchania publiczne (spotkania, w trakcie których jedna strona przedstawia swoje uwagi – przyp. red.), które również służyły zebraniu opinii na temat projektu programu regionalnego.

Uwagi do projektu dokumentu mogły przedstawić wszystkie zainteresowane osoby i podmioty, w szczególności przedstawiciele instytucji publicznych, partnerzy gospodarczy i społeczni, podmioty reprezentujące społeczeństwo obywatelskie oraz mieszkańcy województwa podlaskiego.

– Dziękuję wszystkim za udział w konsultacjach społecznych oraz wysłuchaniach publicznych. Jestem przekonany, że dzięki państwa opiniom, wyrażonym podczas konsultacji, przygotujemy program, który będzie dobrze służył mieszkańcom województwa podlaskiego – podkreślał marszałek Artur Kosicki.

Zgłaszane uwagi dotyczyły różnych sekcji programu dla Podlaskiego, jednakże przeważająca ich część odnosiła się do działań w obszarze „Region przyjazny środowisku”, na który przeznaczono aż 437 mln euro. Dotyczyły one głównie rodzajów przedsięwzięć czy ostatecznych odbiorców zaprojektowanych dla nich funduszy.

Wszystkie przeprowadzone działania miały na celu dotarcie do jak największej liczby osób, przyszłych beneficjentów programu i wsłuchać się w ich opinie. Pozwolą one jeszcze lepiej zaplanować rozdysponowanie funduszy, które województwo otrzymało na przyszłe lata.

Poniższy wykres pokazuje statystykę sposobu rozpatrzenia zgłoszonych uwag.

Wykres

  • 10 proc. – uwaga uwzględniona
  • 15 proc. – uwaga częściowo uwzględniona
  • 15 proc. – uwaga do rozstrzygnięcia na dalszym etapie prac
  • 13 proc. – uwaga do rozstrzygnięcia w trakcie prac nad dokumentami wdrożeniowymi
  • 15 proc. – uwaga niezasadna
  • 1 proc. – uwaga nie wymaga rozstrzygnięcia
  • 32 proc. – uwaga nieuwzględniona

Bardziej szczegółowe informacje zawarte są w sprawozdaniu.

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Natalia Adamowicz

28 stycznia 2022

Powrót na początek strony