Łomża. Rusza strategiczny projekt edukacyjny
– To trzecia edycja tego projektu, który za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszego województwa i subregionu. Na bony szkoleniowe wydaliśmy jak dotąd ponad 200 milionów złotych, a potrzeba byłoby jeszcze więcej, bo liczba aplikujących bywała trzy lub cztery razy większa niż możliwości finansowe. Do tej pory można było uzyskać nawet do 15 tysięcy złotych na każdy bon, tym razem Komisja Europejska zmniejszyła to do 6 tys. Plusem może być to, że skorzysta więcej osób – przedstawiał założenia projektu Jacek Piorunek.
Jak wyjaśnił, w subregionie łomżyńskim (powiaty kolneński, łomżyński, zambrowski i wysokomazowiecki), do którego włączona została także południowa część województwa z powiatami bielskim, hajnowskim i siemiatyckim, powstały dwa punkty informacyjne projektu – w Bielsku Podlaskim i Łomży.
– Wierzę, że zainteresowanie będzie takie, jak kiedyś. Wówczas będziemy zastanawiać się, czy tej alokacji nie zwiększyć – dodał Jacek Piorunek.
Głównym podmiotem realizującym projekt jest Agencja „Ares” w Suwałkach, a jej partnerem Stowarzyszenie Filary Rozwoju w Łomży kierowane przez Dariusza Budrowskiego.
– Celem projektu jest nabycie kwalifikacji zawodowych potwierdzanych certyfikatem, egzaminem. Mieszkańcy naszego województwa są bardzo aktywni, wiedzą, że podnoszenie kwalifikacji zwiększa ich szanse na rynku pracy. Może to być każde szkolenie zawodowe, informatyczne, językowe. Może być realizowane w dowolnym miejscu w kraju. Konieczne jest jednak aby było zarejestrowane w Bazie Usług Rozwojowych – mówił Dariusz Budrowski. – Jak nam podpowiada doświadczenie z poprzednich edycji, skorzysta zapewne więcej osób niż około 2500, jak na razie przewidujemy. Wstępnie zakładamy, że elektroniczne zgłoszenia do projektu zaczniemy przyjmować od 29 października – dodał.
Z bonów mogą skorzystać mieszkańcy województwa podlaskiego po 18. roku życia. Nie muszą mieć ukończonych studiów. Projekt jest w szczególności adresowany do osób z niskimi kwalifikacjami, powyżej 50. roku życia, pracowników opieki długoterminowej, pracujących obywateli Ukrainy oraz kobiet biernych zawodowo. Informacje dotyczące rekrutacji będą dostępne wkrótce na stronie internetowej oraz Facebooku partnera (Fundacja Filary Rozwoju) i lidera projektu (Agencja Rozwoju Regionalnego „Ares” S.A. w Suwałkach).
W spotkaniu informacyjnym w Łomży wziął m.in. udział właśnie powołany społeczny doradca marszałka województwa w dziedzinie kształcenia ustawicznego Piotr Grabani, dyrektor naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży oraz samorządowcy.
– Hajnówka jest dosyć daleko od Łomży, ale realizowaliśmy już w przeszłości wspólnie projekty z bardzo dobrymi efektami. Wiele osób z powiatu hajnowskiego zdobyło uprawnienia np. do prowadzenie różnorodnych maszyn i pojazdów. Ogromny był także popyt na bony szkolne. Cieszę się, że jest kolejna edycja i możemy w niej wziąć udział – stwierdził Andrzej Skiepko, starosta hajnowski.
Dla Edyty Marchelskiej-Groszfeld, starosty zambrowskiej, projekt to przede wszystkim wielka szansa.
– Na zmianę życia dla mieszkańców. Nie może sobie bez wsparcia pozwolić na studia czy szkolenia – podkreślała.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Umowa na magazyny energii i ciepła dla mieszkańców Augustowa
- . Fundusze Europejskie Wizyta studyjna w Szwajcarii
- . Fundusze Europejskie Jak wykorzystywać Fundusze Europejskie? Spotkanie dla przedsiębiorców w Białymstoku
- . Fundusze Europejskie Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Ponad 21,6 mln zł z funduszy europejskich na magazyny energii
- Zapraszamy przedsiębiorców na spotkanie regionalne. Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać fundusze europejskie?
- Konkurs „Europejskie Stolice Inkluzywności i Różnorodności”