Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Milion od rządu na cyfryzację Podlaskiego

15 maja 2023

Adam Andruszkiewicz przekazał marszałkowi symboliczny czek

W poniedziałek, 15 maja, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przedstawiono szczegóły wsparcia cyfrowego dla województwa podlaskiego. W wydarzeniu uczestniczył Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. W ramach tego konkursu województwo podlaskie otrzyma 1 milion złotych.

– Już 35 milionów złotych trafiło do tej pory do województwa podlaskiego w ramach programów „Granty PPGR”, „Cyfrowa Gmina” i „Cyfrowy Powiat” w ostatnim roku. Są to pieniądze na cyfryzację dla mieszkańców Województwa Podlaskiego. Można je przeznaczyć m.in. na nowoczesny sprzęt – laptopy, tablety, komputery i oprogramowanie. Dzisiaj ogłaszamy przekazanie środków dla samorządu województwa podlaskiego w wysokości 1 miliona złotych – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, Poseł na Sejm RP.

– Bardzo dużo środków trafia z rządu RP do naszego regionu – do gmin i powiatów. Brakowało tylko wsparcia dla województwa, stąd bardzo dziękuję za interwencję i jej efekty w postaci dofinansowania 1 miliona złotych dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Bardzo często spotykamy się i przekazujemy dotacje dla gmin i powiatów. Bardzo rzadko urząd marszałkowski jest beneficjentem, dlatego cieszę się, że będziemy mogli poprawić bezpieczeństwo cyfrowe i ulepszyć cyfrową obsługę mieszkańców – wskazał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Za otrzymane w ramach Cyfrowego Województwa pieniądze samorządy mogą sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić potrzebny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem dla jednostek podległych, a także przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami - wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.

Konkurs Cyfrowe Województwo finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię Covid-19, który ukazał jak ważne i jednocześnie trudne jest wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy. Przeniesienie pracy i działań do sieci okazało się problematyczne i niekiedy niemożliwe przez braki sprzętowe i zbyt małe kompetencje urzędników. Konkurs grantowy skierowany jest do wszystkich województw w Polsce. Każde z nich otrzyma dofinansowanie o wartości 1 mln złotych.

Wcześniej w województwie podlaskim zrealizowane zostały takie projekty jak: Cyfrowa Gmina, w ramach której do gmin trafiło 25,8 mln zł, Granty PPGR – program, na który przeznaczono ponad 6,6 mln zł oraz Cyfrowy Powiat, w którym w sumie samorządom przekazano 2,1 mln zł.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości zareagował błyskawicznie uzupełniając wsparcie dla urzędów marszałkowskich. Te pieniądze się przydadzą. Chcemy, żeby dostęp do urzędu był łatwy i bezpieczny, dzięki czemu odpowiadamy na realia XXI wieku. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Panu Ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi za dostrzeganie konieczności wsparcia urzędów marszałkowskich – dodał marszałek Artur Kosicki.

– Robimy wszystko, żeby mieszkańcy województwa podlaskiego mogli korzystać z nowych technologii sprawnie i bezpiecznie. Bardzo dziękuję Panu Marszałkowi Arturowi Kosickiemu za przychylność i współpracę w tej materii. Niejednokrotnie mogliśmy liczyć na Pana Marszałka, dzięki czemu województwo podlaskie absolutnie nie odstaje od innych regionów pod względem informatyzacji – jest wręcz odwrotnie – bardzo dużo dobrego dzieje się w naszym województwie. To jest też efekt naszej współpracy – zaznaczył minister Adam Andruszkiewicz.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Małgorzata Sawicka

15 maja 2023

Powrót na początek strony