Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowe oblicze dwustuletniej dworskiej kapliczki dzięki dotacji z funduszy europejskich

11 sierpnia 2022

Krucyfiks. W szybie, za którą się znajduje Pan Jezus na krzyżu, odbija się niebo oraz chmury

Nowe oblicze dwustuletniej dworskiej kapliczki dzięki dotacji z funduszy europejskich

Na renowację tego obiektu przeznaczono blisko 200 tys. zł, z czego 150 tys. zł to dotacja unijna. Ten jedyny zabytek w gminie Krypno został gruntownie odrestaurowany, a teren wokół zagospodarowany. Remont kapliczki zakończył się na początku 2022 r.

Prawie dwustuletni zabytek oprócz wartości sakralnej ma również duże znaczenie historyczne – to pamiątka po ważnych wydarzeniach dla tego obszaru.

Zgodnie z zachowanymi informacjami, na początku XIX wieku, postawił ją Melchior Ołdakowski, ówczesny marszałek szlachty powiatu białostockiego, właściciel majątku w miejscowości Bajki Zalesie. Był to gest podziękowania za to, że jego synowie wrócili z wojen napoleońskich. Kapliczka jest jedynym zachowanym obiektem po okazałym dworze na tym terenie.

Przeprowadzona renowacja poprawiła stan techniczny kapliczki oraz przywróciła jej pierwotny wygląd nawiązujący do czasów jej powstania. Zostały przeprowadzone m.in. prace związane z odnowieniem zabytkowego drewnianego krucyfiksu, zamontowano szybę zabezpieczającą oraz ogrodzono teren wokół kapliczki.

W trakcie prowadzenia prac odsłonięto oryginalne polichromie stanowiące tło dla rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa, które przedstawiają m.in. krajobraz Golgoty, sfery niebieskie oraz Grupę Ukrzyżowania.

Zabytkowa kapliczka dworska w Bajkach Zalesiu jest teraz atrakcją turystyczną dla osób przybywających na te tereny spoza gminy.

Obiekt leży na ważnym szlaku pielgrzymkowym między Trzciannem a Krypnem. Ponadto jest też usytuowany w pobliżu biegnącego dawnym carskim traktem z Warmii na Podkarpacie szlaku rowerowego „Green Velo”.

Projekt ten został złożony przez gminę Krypno w odpowiedzi na konkurs organizowany przez lokalną grupę działania Stowarzyszenie Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi.

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Natalia Adamowicz

11 sierpnia 2022

Powrót na początek strony