Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

O dotacjach dla podlaskich przedsiębiorców na podnoszenie kwalifikacji

11 marca 2024

O dotacjach dla podlaskich przedsiębiorców na podnoszenie kwalifikacji / Paweł Krukowski

Tematem poniedziałkowego (11.03) spotkania w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (WUP) były działania realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027. W szczególności nabór w projekcie Podmiotowy System Finansowania (PSF) – realizacja usług rozwojowych w województwie podlaskim.

O szczegółach opowiedziały: Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego oraz Urszula Jabłońska, dyrektor WUP.

– Strategia rozwoju województwa jest strategią ambitnego regionu. W dużej mierze skupiamy się na przedsiębiorczości, w związku z czym musimy dbać o kadry i zasoby naszych przedsiębiorstw. To jest bardzo ważne, byśmy inwestowali w ludzi – mówiła Joanna Sarosiek.

Skorzysta więcej osób

Jak przypomniała, pierwszy raz z podmiotowym systemem finansowania usług rozwojowych podlascy przedsiębiorcy zetknęli się w minionej perspektywie. Wówczas pula środków przeznaczona na jego realizację wynosiła przeszło 50 mln zł. Obecna edycja programu zakłada o 4 mln zł więcej i ma posłużyć niemal 7 tys. osób.

– Decyzją marszałka Artura Kosickiego i zarządu województwa zadysponowaliśmy większą kwotę środków na ten projekt. Liczymy na to, że uda nam się wspomóc większą liczbę pracowników i pracodawców – wyjaśniała dyrektor DRR.

Nowością jest to, że w tej perspektywie – oprócz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw – o wsparcie mogą ubiegać się także duże przedsiębiorstwa i inne instytucje objęte usługami rozwojowymi.

– To są dotacje na studia podyplomowe, szkolenia, kursy wraz z egzaminami, które dają określone uprawnienia. Warunkiem obligatoryjnym jest to, aby wskazywane usługi były wpisane do Bazy Usług Rozwojowych. I to jest konkret skierowany do podlaskich przedsiębiorców i ich pracowników – wyjaśniała Urszula Jabłońska.

Jak złożyć wniosek?

Pula środków w najbliższym naborze, który wystartuje 19 marca, o godz. 7:30, wynosi 5 mln zł. Mikro i mały przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie do 50 tys. zł, średni – do 80 tys. zł, duży z kolei może otrzymać aż 150 tys. zł. Zgłoszenia można składać za pośrednictwem systemu ePUAP.

– Czekamy na wnioski podlaskich przedsiębiorców, które będą furtką i dadzą możliwość dofinansowania podnoszenia kwalifikacji. Liczymy na duże zainteresowanie. Zapraszamy – zachęcała Urszula Jabłońska.

We wtorek, 12 marca, z kolei odbędzie się bezpłatne webinarium w formule on-line poświęcone zasadom przygotowywania dokumentacji w przedmiotowym naborze. Będzie ono transmitowane na oficjalnym profilu instytucji w mediach społecznościowych.

To pierwszy z wielu planowanych naborów, ponieważ program realizowany będzie do końca 2029 r. 

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

11 marca 2024

Powrót na początek strony