O nowym programie regionalnym w Suwałkach
O nowym programie regionalnym w Suwałkach / Mateusz Duchnowski
Radny odczytał również list, który marszałek wystosował do uczestników spotkania. Podkreślił w nim, że subregion suwalski ma w obszarze ubiegania się o fundusze wiele dokonań, czego przykładem są liczne inwestycje zrealizowane w ramach poprzedniego programu regionalnego czy programów transgranicznych.
– Nowa perspektywa otwiera przed Wami jeszcze więcej możliwości. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne powstają bowiem nie tylko w Białymstoku, ale też w Suwałkach i Łomży, o co zawsze zabiegali mieszkańcy tych terenów. Suwalski ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – przyp. red.) obejmie swoim zasięgiem Miasto i Gminę Suwałki. Korzyści z tego rozwiązania jest wiele. Macie Państwo zarezerwowaną pulę pieniędzy na inwestycje i uprzywilejowaną pozycję przy aplikowaniu o wsparcie z programu regionalnego czy z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 – pisał w liście marszałek (pełna treść listu w załączeniu).
Budżet całego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027 jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w perspektywie 2014-2020 i wynosi 1,3 mld euro. Te pieniądze będą inwestowane w różne obszary, wspierając rozwój regionu.
Wspólne projekty
Na spotkanie w Suwalskim Ośrodku Kultury licznie przybyli przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych oraz przedsiębiorców. Powitał ich także gospodarz miasta – prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
– Skorzystajmy dzisiaj z tej wiedzy, która popłynie z tej sceny. Ta wiedza jest nam potrzebna, aby przygotować się do aplikowania – mówił prezydent Suwałk.
Jak wyjaśnił, miasto i gmina Suwałki utworzyły miejski obszar funkcjonalny, co umożliwi realizację ZIT. W nowym programie na ten cel jest przeznaczona specjalna pula pieniędzy – ponad 30 mln euro. Współpraca miasta i gminy pozwoli na realizację wspólnych projektów, istotnych dla mieszkańców, m.in.: ścieżek rowerowych, grantów na instalacje solarne czy zakup zeroemisyjnych autobusów.
Pomoc w innej formie
Wsparcie w postaci atrakcyjnych pożyczek, finansowanych z programu, omówiła podczas spotkania dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego Joanna Sarosiek. Taka forma pomocy obejmie projekty w obszarze ochrony środowiska i przedsiębiorczości. Pierwsze z nich zostaną uruchomione jeszcze w br.
– To pożyczki bardzo preferencyjne, niedostępne na rynku komercyjnym. Nie zaoferują ich państwu banki, ale będą oferować pośrednicy finansowi. Mam nadzieję, że ci regionalni, którzy mają swoje oddziały tutaj, chociażby w Suwałkach czy w Augustowie – tłumaczyła dyrektor.
Jak dodała, pożyczki będą udzielane m.in. na termomodernizację budynków przedsiębiorstw, budynków wielorodzinnych czy odnawialne źródła energii.
Inwestycje przyjazne środowisku, innowacje i rozwój edukacji
W dalszej części spotkania przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, odpowiedzialni za wdrażanie programu, omówili aktualne i planowane nabory wniosków. Katarzyna Kitlas, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, przedstawiła konkursy skierowane m.in. do samorządów na inwestycje w zakresie modernizacji energetycznej budynków czy budowę magazynów energii elektrycznej. Z kolei dyrektor Departament Innowacji i Przedsiębiorczości Emilia Malinowska opowiedziała o wsparciu na badania i innowacje.
– Ten obszar jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw w szczególności do sektora MŚP, ale również do instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych czy organizacji badawczych – wymieniała.
Poinformowała też, że rozpoczęły się już pierwsze nabory skierowane w szczególności do autorów projektów grantowych. Omówiła również kolejny konkurs dla przedsiębiorców, który ruszy 22 września i potrwa do 31 października br. Będzie skierowany do firm na wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów, mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu.
Natomiast dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Karolina Perkowska skupiła się na naborach związanych z obszarem m.in. edukacji przedszkolnej oraz kształcenia zawodowego.
Informacje o funduszach na rzecz zatrudnienia i kształcenia osób dorosłych przekazała z kolei wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Urszula Jabłońska.
Więcej informacji
Suwalska konferencja to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych konkursom ogłaszanym w ramach nowego programu. Kolejne odbędą się w Białowieży, Łomży i Białymstoku.
Będzie się można podczas nich dowiedzieć, jakie projekty będą wspierane. Zostaną także omówione aktualne i planowane w najbliższym czasie nabory wniosków. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej nowego programu regionalnego.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Podlaskie liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych
- . Fundusze Europejskie Kolejne dotacje na kształcenie zawodowe w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Ponad 54 mln zł na nowoczesną sieć kanalizacyjną w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Patronat polskiej prezydencji w Radzie UE