Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Otwarcie rodzinnego domu dziecka „Iskierka” w Chorużowcach

22 września 2023

Kobieta podczas przemówienia

To odpowiedź na potrzeby dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo. Ośrodek jest kolejnym tego typu miejscem, które powstało w powiecie sokólskim w ramach projektu zakładającego utworzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych. W inauguracyjnym spotkaniu w piątek, 22 września, uczestniczyła członek zarządu Wiesława Burnos oraz radny Paweł Wnukowski.

Ośrodek powstał dzięki dotacji z funduszy europejskich. O wpieraniu tego typu prorodzinnych inicjatyw przez zarząd województwa mówiła Wiesława Burnos.

– Potrzeby dzieci są dla nas zawsze na pierwszym miejscu. Jako dorośli jesteśmy zobligowani, aby zabezpieczyć sytuacje, w których mogłyby one ucierpieć. Stąd inicjatywa utworzenia dla nich bezpiecznej przystani – mówiła Wiesława Burnos.

Iskierka nadziei

„Iskierka” to trzecia tego typu placówka w powiecie. Od jakiegoś czasu funkcjonują już dwie – w Sokółce i Czuprynowie. Kolejna powstanie w Kuźnicy, a pod koniec roku – w Dąbrowie Białostockiej. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa – chodziło o to, by nie rozdzielać rodzeństw, które niejednokrotnie mają tylko siebie.

Tworzenie domów rodzinnych jest podyktowane ustawą o wspieraniu rodziny w ramach systemu sprawowania pieczy zastępczej. Dzieci kierowane będą do Chorużowiec przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.

Paweł Wnukowski podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie ośrodków, tak ważnych dla najmłodszych mieszkańców.

–  Chciałbym zauważyć, że w tym programie wziął udział tylko Powiat Sokólski. Pokazuje to, jak ważni są dla nas najmłodsi mieszkańcy – mówił radny sejmiku wojewódzkiego.

Bezpieczna przystań

Jak podkreślił podczas LXXVIII Sesji rady Powiatu Sokólskiego starosta Piotr Rećko, obecnie dąży się do tego, by pobyt dzieci w tego typu placówkach był jedynie przejściowy. W czasie, gdy dziecko nie przebywa ze swoimi rodzicami, pracują z nimi specjaliści. Wszystko po to, by w odpowiednim momencie mogło ono wrócić do mamy i taty, tworzących rodzinę już wydolną wychowawczo.

Podczas piątkowego otwarcia starostwa kierował słowa podziękowań do osób zaangażowanych w projekt: do marszałka Artura Kosickiego, Wiesławy Burnos, i radnego wojewódzkiego Pawła Wnukowskiego.

– Właśnie ten zespół ludzi pozwolił i dał zielone światło do wykonania tej misji. Dziękuję wam za dobre serca, wrażliwość, mądrość i za to, jak za każdym razem jesteście zaangażowani społecznie – mówił starosta.

Przedsięwzięcie przynosi wiele korzyści. Dzięki tej inwestycji powstają kolejne miejsca pracy, a stare budynki są skutecznie rewitalizowane. Przykładem jest szkoła w Chorużowcach, która została wyposażona w fotowoltaikę, pompę ciepła, posiada kuchnię i wygodne pokoje dla dzieci. Zadbano także o jej otoczenie – są tu zielone trawniki, nowe ogrodzenie, podjazd dla niepełnosprawnych i plac zabaw.

W piątkowym wydarzeniu wzięli udział m.in. senator Mariusz Gromko, wicewojewoda Bogusława Szczerbińska, lokalni samorządowcy , przedstawiciele duchowieństwa i okoliczni mieszkańcy.

Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

 

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

22 września 2023

Powrót na początek strony