Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Park miejski w Supraślu odnowiony dzięki funduszom unijnym

10 listopada 2023

Park miejski w Supraślu odnowiony dzięki funduszom unijnym / Paweł Krukowski

W czerwcu 2017 roku przez Supraśl przeszła intensywna nawałnica, podczas której zniszczony został tamtejszy park miejski. Powalonych zostało wiele cennych gatunków drzew, a sam park stał się ponury i nieatrakcyjny dla odwiedzających. To wydarzenie stało się podstawą do przebudowy i modernizacji parku, który obecnie cieszy się olbrzymią popularnością wśród supraślan oraz mieszkańców pobliskich miejscowości.

Po wichurze w parku odbyły się prace archeologiczne. Odkryto w nim ślady alejek historycznie mieszczącego się tam XVIII wiecznego Ogrodu Bazylianów. Stały się one bazą, wokół której zaplanowano rewitalizację.

– Podlaskie jest miejscem, gdzie przeplata się historia i kultura z nowoczesnością i postępem. Ten park jest idealnym tego dowodem. Cieszę się, że mogliśmy przywrócić temu miejscu dawną świetność – mówił marszałek Artur Kosicki. – Nie można też zapomnieć, że Supraśl to jedna z wizytówek naszego województwa. Dlatego ta inwestycja to też inwestycja w atrakcyjność całego regionu – dodał.

Podjęte działania nie polegały wyłącznie na odnowieniu alejek i nasadzeniu drzew. Zbudowano też tężnię wraz z potrzebną instalacją technologiczną, wiatę rekreacyjną, zacisze czytelnicze, toaletę oraz wiele elementów małej architektury, w tym m.in. nowe i solidne ławki.

Wykonano także szereg niezbędnych prac technologicznych takich jak zamontowanie instalacji elektroenergetycznej, oświetlenia, kanalizacji oraz wodociągów.

Według projektu park dzieli się na dwie części – reprezentacyjną – skupiającą się wokół pomnika Orła Białego, upamiętniającego mieszkańców Supraśla, którzy polegli w czasie walk o wolną Polskę między 1914, a 1920 rokiem – i rekreacyjną, z tężnią solankową w centrum.

Inwestycja ta nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej. Całkowita jego wartość wynosiła prawie 4 mln zł, z czego ok. 3,2 mln zł pochodzi z funduszy unijnych, a prawie 400 tys. zł z budżetu państwa.

Znaczenie tej inwestycji dla gminy podkreślili jej przedstawiciele z burmistrzem Radosławem Dobrowolskim na czele.

– Wielkie podziękowania za wsparcie dla tego ważnego dla nas projektu kierujemy do pana Marszałka Artura Kosickiego i pana Wojewody Bohdana Paszkowskiego! Realizacja tego projektu znacząco wzmocni ofertę turystyczną Supraśla i okolic oraz przysłuży się mieszkańcom! Dziękujemy!

Projekt jest częścią rewitalizacji fizycznej, gospodarczej i społecznej obszarów zmarginalizowanych na obszarach miejskich i jest częścią lokalnego programu rewitalizacji gminy Supraśl na lata 2017-2023.

Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski/UMWP

Publikujący: Dawid Korpacz

10 listopada 2023

Powrót na początek strony