Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaski Przemysł 4.0 wkracza w fazę realizacji

5 kwietnia 2024

Pozwolą na to ponad 64 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego, dzięki którym zostanie stworzona nowoczesna infrastruktura produkcyjna, logistyczna i usługowa na rzecz firm z regionu. Pierwszy raz w historii podlaskiego samorządu przedsięwzięcie zgłoszone przez przedsiębiorców zostało wybrane do realizacji jako projekt strategiczny. W piątek, 5 marca, na konferencji prasowej szczegóły inwestycji przedstawili: marszałek Artur Kosicki oraz przedstawiciele Polskiego Klastra Budowlanego P.S.A. – inicjatorzy projektu. W spotkaniu uczestniczył m.in. przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski.

Marszałek wyjaśnił, że w trakcie tworzenia nowego programu regionalnego na lata 2021-2027 samorząd przeprowadził szeroko zakrojone konsultacje po to, aby program jak najlepiej służył mieszkańcom regionu. Wówczas ze strony przedsiębiorców pojawiły się pomysły na projekty, które mogłyby być realizowane jako strategiczne. Podlaski Przemysł 4.0 jest właśnie jednym z nich.

– Dzięki temu projektowi powstanie ponad 100 dobrze płatnych miejsc pracy, powierzchnia produkcyjna, zostanie zrealizowanych wiele różnego rodzaju działań, które będą miały rzeczywisty wpływ na rozwój naszego regionu. Mamy nadzieję, że już w 2026 r. inwestycja się zakończy, że będzie można powiedzieć, że tu, w Białymstoku, na ulicy Andersa mamy nowe miejsca pracy, mamy nowoczesną halę produkcyjną – mówił Artur Kosicki.

Jak zaznaczył, będzie to miejsce, gdzie przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa technologicznego, narzędzi cyfrowych oraz usług marketingowych, ukierunkowanych w szczególności na wsparcie eksportu i współpracy B+R. Firmy będą mogły też korzystać z usług doradczych i szkoleniowych niezbędnych do wdrożenia Przemysłu 4.0. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 96 mln zł.

- Tu mamy przykład przedsięwzięcia, w ramach którego pomoc ze środków unijnych możemy kierować do małych i średnich przedsiębiorstw, bo te firmy z racji m.in. ograniczeń kapitałowych, nie są w stanie wypromować się szerzej – podkreślał z kolei przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski.

Święto dla podlaskiej przedsiębiorczości

Koordynatorem przedsięwzięcia będzie Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna – spółka celowa zawiązana na rzecz realizacji projektu, powołana przez Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe. 

Stowarzyszenie funkcjonuje od 2004 r. i jest instytucją otoczenia biznesu, koordynatorem jednego z największych polskich klastrów tj. Polskiego Klastra Budowlanego, który do 2015 r. posiada status Krajowego Klastra Kluczowego. Jego prezes Tomasz Kozłowski podkreślił, że dzisiejszy dzień jest świętem dla podlaskiej przedsiębiorczości.

– Podlascy przedsiębiorcy mają wspaniałe produkty, mają dobre patenty, ale czasami nie potrafią ich zrealizować, ponieważ nie mają kapitału, nie mają gdzie, nie mają jak. I ten projekt umożliwia tym wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom pójście dalej, żebyśmy nie musieli z Podlaskiego tych dobrych pomysłów oddawać, sprzedawać czy wchodzić w spółki. My będziemy mogli je realizować sami, tu, w Podlaskiem – przekonywał.

Zbadać potrzeby podlaskich firm

Jak wyjaśniała wiceprezes Polskiego Klastra Budowlanego P.S.A. Anna Moskwa, wśród działań zaplanowanych w projekcie jest rozpoczęcie inwestycji budowlanej. Zostanie kupione także wyposażenie, maszyny, urządzenia oraz rozwiązania IT, niezbędne do wdrożenia sytemu współdzielenia zasobów.

Zbudowany zostanie także inteligentny system OZE wraz z magazynami energii i instalacją, na potrzeby zapewnienia zielonej energii niezbędnej do funkcjonowania firm.

Powstanie również centrum obsługi MŚP, które zapewni kompleksową ofertę usług doradczych i szkoleniowych.

Uczestniczący w spotkaniu białostocki radny Henryk Dębowski zadeklarował współpracę z władzami samorządu województwa przy realizacji przedsięwzięcia.

– Jako radny Miasta Białegostoku będę bardzo wspierał władze samorządowe i chciałbym, żebyśmy w przyszłości taką dobrą współpracę nawiązywali, aby do naszych białostockich przedsiębiorców dotacje trafiały, aby białostocki przemysł mógł się rozwijać – mówił.

Z kolei radny wojewódzki Sławomir Nazaruk zaznaczał, że planowana inwestycja jest kolejnym dowodem na to, jak samorząd województwa kadencji, która właśnie upływa, wspiera przedsiębiorczość.

W konferencji prasowej uczestniczyła także dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości w urzędzie marszałkowskim Emilia Malinowska.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

                 

Opublikował: Barbara Likowska-Matys

5 kwietnia 2024

Powrót na początek strony