Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie dla Ukrainy. Blisko 2,5 mln z funduszy europejskich na projekt wspierający uchodźców

4 maja 2023

Informacje o projekcie zawarte również w tekście

Remont i wyposażenie 11 mieszkań oraz sześciu pomieszczeń szkolnych to założenia partnerskiego przedsięwzięcia, które będzie realizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku. Partnerami projektu będą trzy gminy z regionu: Czarna Białostocka, Zabłudów oraz gmina miejska Wysokie Mazowieckie. Dotację na tę inicjatywę przekazał zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek, 4 maja.

Projekt zakłada wzmocnienie procesu włączenia społecznego uchodźców z Ukrainy.

– Chcemy wesprzeć obywateli Ukrainy poprzez zapewnienie im godnych warunków mieszkalnych i edukacyjnych. Lokalizacja mieszkań w miastach, w otoczeniu lokalnej społeczności, pozwoli im szybciej zadomowić się w nowym miejscu zamieszkania. Teraz najbardziej potrzebują oni poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji – mówił marszałek Artur Kosicki.

W ramach przedsięwzięcia zostaną rozbudowane i przebudowane lokale mieszkalne na potrzeby uchodźców. Mieszkania powstaną w gminach: Zabłudów oraz Czarna Białostocka. Lokale zostaną odpowiednio wyposażone.

Natomiast gmina miejska Wysokie Mazowieckie włączy się projekt organizując zajęcia dla dzieci z Ukrainy, które będą się odbywać w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 1. W placówce zostaną odpowiednio przygotowanie i wyposażone sale oraz świetlica. Będą się w nich odbywać m.in. dodatkowe zajęcia z j. polskiego, zajęcia terapeutyczno-dydaktyczne oraz wyrównawcze dla 50 dzieci.

Dotacja została przyznana w ramach programu regionalnego. Całkowity koszt projektu to blisko 3 mln zł.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys

 

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

4 maja 2023

Powrót na początek strony