Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podpisano kolejne umowy na unijne wsparcie dla podlaskich jednostek OSP

11 kwietnia 2024

Kilka osób pozuje do zdjęcia

W ramach przyznanych dotacji wyremontowana zostanie m.in. remiza w Lemanie w gm. Turośl, strażacy z m. Żebry (gm. Wąsosz) wymienią stary wóz bojowy, a do OSP w Piątnicy trafi nowy ratowniczy quad. Włodarze pięciu gminnych samorządów: Turośli, Piątnicy, Wąsosza, Łomży i Zbójnej w czwartek, 11 marca podpisali umowy na wsparcie z funduszy europejskich opiewające w sumie na ponad 5,6 mln zł. Zarząd województwa podczas spotkania reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.

Przyznane dofinansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Jak podkreślał podczas spotkania Marek Olbryś, konkurs na wsparcie tego typu działań z unijnych pieniędzy odbył się po raz pierwszy w historii województwa i kraju. 

– To bardzo duża pomoc dla gmin. Bo OSP to nie tylko gaszenie pożarów i pomoc przy wydarzeniach drogowych czy przy anomaliach pogodowych, to też duże wsparcie dla samorządów przy różnego rodzaju działalności społeczno-gospodarczej – mówił wicemarszałek.

Łączne wsparcie wszystkich pozytywnie ocenionych projektów wyniosło blisko 44,7 mln zł. Za te środki samorządy kupią wozy ratowniczo-gaśnicze, zmodernizują i doposażą jednostki ochotniczych straży pożarnych, przeprowadzą specjalistyczne szkolenia strażaków.

Inwestycja w lokalne bezpieczeństwo

Milion złotych z tej puli otrzyma gmina Zbójna. Przeznaczy je na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, który będą użytkować strażacy z m. Kuzie, jednej z dwóch jednostek OSP z terenu gminy.

– Jest to jednostka najbardziej wysunięta w stronę województwa mazowieckiego, więc działanie straży ochotniczych w tym miejscu jest bardzo pomocne w różnych przypadkach, nie tylko pożarów, ponieważ bardzo często zdarzają się tam wypadki – wyjaśniała wójt gminy Elżbieta Parzych.

Jak tłumaczyła, obie gminne jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).

Dotacje otrzymają także trzy jednostki z terenu gminy Piątnica. Zestaw do wyważania drzwi i cięcia pedałów oraz zestaw poduszek wysokociśnieniowych kupi OSP Jeziorko, a ratowniczy quad OSP Piątnica. Natomiast nowy samochód ratowniczo-gaśniczy trafi do OSP Olszyny.

– To olbrzymie wsparcie, jeszcze takiego nie było, także cieszymy się niezmiernie. OSP Olszyny to jednostka bardzo aktywna, z młodzieżową drużyną pożarniczą, z wieloma członkami ochotniczej straży pożarnej, bardzo aktywna, chcąca się rozwijać, w ubiegłym roku wstąpiła do KSRG – mówił wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski.

W ramach projektu zaplanowano także przeprowadzenie działań edukacyjnych związanych z podnoszeniem świadomości dotyczącej postępowania ludności w przypadku występowania zjawisk katastrofalnych. Łączne wsparcie przyznane tej gminie w ramach podpisanej umowy to 1,2 mln zł.

Wielokrotnie wyższe wsparcie

Specjalistyczne wozy strażackie trafią też do OSP w Żebrach (gm. Wąsosz) oraz do OSP w Gać w gminie Łomża.

– Były czasy, kiedy dostawaliśmy po trzy tysiące złotych. Dzisiaj każda gmina dostaje po kilkanaście tysięcy złotych. Zwróćmy na to uwagę, że dzięki temu zarządowi corocznie dostajemy bardzo duże środki – podkreślał wójt gminy Łomża Piotr Kłys.

Strażacy należący do tej jednostki przejdą też szkolenia podnoszące kwalifikacje w zakresie ratownictwa specjalistycznego.

W swoje jednostki OSP inwestuje również gmina Turośl. Za blisko 1,5 mln zł siedziba OSP w Lemanie zostanie zmodernizowana oraz wyposażona w specjalistyczny sprzęt z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

W ramach rozstrzygniętego konkursu dotacje przyznano łącznie ponad trzydziestu podmiotom, większość to samorządy gminne. Więcej informacji o zakończonym naborze znajduje się na stronie programu regionalnego

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Michał Pawłowski

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

11 kwietnia 2024

Powrót na początek strony