Umowa na realizację projektu Podlaski Przemysł 4.0
Umowa na realizację projektu Podlaski Przemysł 4.0 / Kamil Timoszuk
Marszałek Prokorym gratulując podpisania umowy, podkreślał:
– Mam nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu zwiększy się innowacyjność naszych firm, a tym samym, ich konkurencyjność na rynku. Liczymy też na zwiększenie liczby zakładanych firm przez mieszkańców regionu.
Natomiast Marek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar innowacji i przedsiębiorczości, zaznaczył, że jednym z priorytetów władz regionu jest stwarzanie jak najlepszych warunków do rozwoju podlaskich firm.
– Nasze zadanie to dbałość o to, aby mieszkańcom żyło się lepiej, wygodniej i bezpieczniej, a także, aby wspierać przedsiębiorców i promować przedsiębiorczość – dodał.
Projekt Podlaski Przemysł 4.0 to pomysł samych przedsiębiorców. Został wpisany do programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, jako projekt strategiczny, czyli taki, który ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu. Z dotacji unijnych na przedsięwzięcie zostało przeznaczone aż 15 mln euro, czyli 64 mln zł.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna – spółka celowa zawiązana na rzecz realizacji projektu, powołana przez Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe. Tomasz Kozłowski, prezes Polskiego Klastra Budowlanego wyjaśniał, że podpisanie umowy rozpoczyna nowy rozdział w realizacji projektu.
– To wielki dzień dla podlaskiej przedsiębiorczości. Teraz będziemy mogli rozpocząć budowę parku przemysłowego, gdzie znajdą miejsce firmy, który chcą się rozwijać – informował. – Powstaje coś, czego nie było do tej pory w Podlaskiem, czego nie było w Polsce, a i w Europie mamy nieliczne przykłady – dodał.
Park ma być miejscem, gdzie przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa technologicznego, narzędzi cyfrowych oraz usług marketingowych, ukierunkowanych w szczególności na wsparcie eksportu i współpracy B+R. Firmy będą mogły też korzystać z usług doradczych i szkoleniowych niezbędnych do wdrożenia Przemysłu 4.0.
Ze wsparcia skorzystają zarówno firmy już istniejące, jak i nowe.
– Nie będzie żadnych ograniczeń w dostępie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Park będzie również otwarty dla wszystkich firm, które chcą podnieść swoją innowacyjność, prowadzić działalność w obszarze związanym z technologią 4.0 – wyjaśniała wiceprezes Polskiego Klastra Budowlanego Anna Moskwa.
W piątkowym spotkaniu uczestniczył także poseł Krzysztof Truskolaski, który jest członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.
– Cieszę się, że nowa perspektywa unijna ruszyła i środki z funduszy europejskich będą służyć mieszkańcom województwa podlaskiego – podsumował.
Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Umowa na magazyny energii i ciepła dla mieszkańców Augustowa
- . Fundusze Europejskie Wizyta studyjna w Szwajcarii
- . Fundusze Europejskie Jak wykorzystywać Fundusze Europejskie? Spotkanie dla przedsiębiorców w Białymstoku
- . Fundusze Europejskie Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Inauguracyjne posiedzenie Rady Inwestycyjnej ds. Wsparcia Zwrotnego
- Ponad 21,6 mln zł z funduszy europejskich na magazyny energii
- Zapraszamy przedsiębiorców na spotkanie regionalne. Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać fundusze europejskie?
- Konkurs „Europejskie Stolice Inkluzywności i Różnorodności”