Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Umowa na realizację projektu Podlaski Przemysł 4.0

24 maja 2024

Chodzi o przedsięwzięcie wspierające mikro-, małe i średnie firmy z Podlaskiego. W piątek, 24 maja, marszałek Łukasz Prokorym i wicemarszałek Marek Malinowski podpisali umowę z reprezentantami spółki akcyjnej Polski Klaster Budowlany, która zrealizuje ten projekt. Jego wartość to 96 mln zł, z czego aż 64 mln zł pokryje dotacja z funduszy europejskich, którymi zarządza samorząd województwa.

Marszałek Prokorym gratulując podpisania umowy, podkreślał:

– Mam nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu zwiększy się innowacyjność naszych firm, a tym samym, ich konkurencyjność na rynku. Liczymy też na zwiększenie liczby zakładanych firm przez mieszkańców regionu.  

Natomiast Marek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar innowacji i przedsiębiorczości, zaznaczył, że jednym z priorytetów władz regionu jest stwarzanie jak najlepszych warunków do rozwoju podlaskich firm.

– Nasze zadanie to dbałość o to, aby mieszkańcom żyło się lepiej, wygodniej i bezpieczniej, a także, aby wspierać przedsiębiorców i promować przedsiębiorczość – dodał.

Projekt Podlaski Przemysł 4.0 to pomysł samych przedsiębiorców. Został wpisany do programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, jako projekt strategiczny, czyli taki, który ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu. Z dotacji unijnych na przedsięwzięcie zostało przeznaczone aż 15 mln euro, czyli 64 mln zł.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna – spółka celowa zawiązana na rzecz realizacji projektu, powołana przez Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe. Tomasz Kozłowski, prezes Polskiego Klastra Budowlanego wyjaśniał, że podpisanie umowy rozpoczyna nowy rozdział w realizacji projektu.

– To wielki dzień dla podlaskiej przedsiębiorczości. Teraz będziemy mogli rozpocząć budowę parku przemysłowego, gdzie znajdą miejsce firmy, który chcą się rozwijać – informował. – Powstaje coś, czego nie było do tej pory w Podlaskiem, czego nie było w Polsce, a i w Europie mamy nieliczne przykłady – dodał.

Park ma być miejscem, gdzie przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa technologicznego, narzędzi cyfrowych oraz usług marketingowych, ukierunkowanych w szczególności na wsparcie eksportu i współpracy B+R. Firmy będą mogły też korzystać z usług doradczych i szkoleniowych niezbędnych do wdrożenia Przemysłu 4.0.

Ze wsparcia skorzystają zarówno firmy już istniejące, jak i nowe.

– Nie będzie żadnych ograniczeń w dostępie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Park będzie również otwarty dla wszystkich firm, które chcą podnieść swoją innowacyjność, prowadzić działalność w obszarze związanym z technologią 4.0 – wyjaśniała wiceprezes Polskiego Klastra Budowlanego Anna Moskwa.

W piątkowym spotkaniu uczestniczył także poseł Krzysztof Truskolaski, który jest członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.

– Cieszę się, że nowa perspektywa unijna ruszyła i środki z funduszy europejskich będą służyć mieszkańcom województwa podlaskiego – podsumował.

Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

 

Publikujący: Aneta Kursa

24 maja 2024

Powrót na początek strony