Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 12 mln zł z funduszy europejskich na energooszczędne oświetlenie w gminach

22 września 2023

Umowy zostały podpisane z przedstawicielami samorządów

Wymiana opraw sodowych i rtęciowych na oprawy typu LED, a w efekcie – mniej zanieczyszczeń w powietrzu i oszczędności w zużyciu energii. W piątek, 22 września, marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski podpisali z przedstawicielami Białegostoku, Tykocina, Gródka, Choroszczy, Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego umowy na dofinansowanie modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie tych samorządów.

Jak podkreślił marszałek, zarząd województwa w wyniku wzrostu cen energii elektrycznej, spowodowanych sytuacją geopolityczną, podjął decyzję, aby jeszcze w ramach kończącej się perspektywy rozpisać konkurs na zakup i montaż energooszczędnego oświetlenia.

– Chcemy pomóc samorządom zwalczać kryzys energetyczny, wzrost cen i wykorzystać ostatnie pieniądze, jakie są w tej kończącej się perspektywie. I zapraszam przy okazji do nowej perspektywy. Pamiętajcie, że jest w niej rekordowa kwota 1,3 mld euro. Pierwsze konkursy są już ogłoszone. Liczę, że wszyscy tu zgromadzeni będziecie z tych pieniędzy korzystać – zwrócił się do uczestników spotkania Artur Kosicki.

Wspólnie z Markiem Malinowskim pogratulowali wszystkim gminom, które uzyskały dotacje.

– To właściwy kierunek. Nie tylko będą niższe rachunki za prąd, ale takie oświetlenie da też więcej światła. My, jako samorządowcy, jesteśmy do tego powołani, aby lokalnym społecznościom stworzyć warunki, żeby żyło się lepiej, wygodniej i bezpieczniej. A ten konkurs miał właśnie taki cel – stwierdził członek zarządu.

6 samorządów z dotacjami

Dzięki podpisanej właśnie umowie (dotacja ponad 2,3 mln zł), miasto Białystok wymieni w tunelu gen. Augusta Emila Fieldorfa ,,Nila” i w tunelu na skrzyżowaniu ulic gen. Stanisława Sosabowskiego z ulicą Wasilkowską oprawy sodowe na LED-owe. Jak podkreślił wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński, samorząd już realizuje tę inwestycję, w czerwcu wyłonił wykonawcę.

– Cieszymy się, że Województwo Podlaskie wspiera działania miasta Białegostoku, które już realizujemy od kilku miesięcy – stwierdził wiceprezydent.

Z kolei Choroszcz dotację w wys. 1 mln zł wykorzysta na wymianę opraw na oświetlenie LED wraz z przyciemnianiem, z zaprogramowaną redukcją mocy. – Postawiliśmy na bardzo nowoczesne rozwiązanie. Dzięki niemu zaoszczędzimy jakieś 80 proc. na oświetleniu ulicznym – wyliczył zastępca burmistrza Choroszczy Grzegorz Gabrian.

Rozświetlone całe gminy

Na oszczędności wskazywał również Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego, które otrzymało dofinansowanie w wys. 3,8 mln zł.

– Mamy już 400 opraw LED-owych, teraz wymienimy kolejnych 1,2 tys. Kiedy zrealizujemy ten projekt, całe miasto będzie już zasilane energooszczędnym lampami, co przyniesie ogromne oszczędności – powiedział.

Gmina Tykocin też, dzięki dotacji w wys. ponad 1 mln zł, będzie w całości oświetlona energooszczędnie.

– Część lamp już wymieniliśmy, teraz wymienimy kolejnych prawie 600 opraw. Te oszczędności, które wygenerujemy dzięki wymianie oświetlenia, bardzo poprawią nam wydatki bieżące. Ich zmniejszanie jest dzisiaj kluczem, żebyśmy, jako samorządy, dobrze i prawidłowo funkcjonowali – stwierdził Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina.

Jarosław Kos, wójt gminy Zambrów podkreślił, że dzięki dotacji (ponad 2,6 mln zł) na tym terenie zostanie zainstalowanych 1,4 tys. opraw LED-owych. Z kolei w gminie Gródek pojawi się 560 nowoczesnych opraw (dotacja 1,2 mln zł). Zostaną zamontowane w miejscowościach: Gródek, Waliły-Stacja i Zarzeczany, co – jak ocenił wójt tej gminy Wiesław Kulesza – przyniesie 50-procentowe oszczędności.

Łącznie w tym konkursie dofinansowano 24 projekty na kwotę blisko 30 mln zł. Wartość podpisanych podczas konferencji umów wynosi 15 mln zł.

Barbara Likowska-Matys
red.:  Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

 

 

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

22 września 2023

Powrót na początek strony