Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 1,9 mln zł funduszy unijnych na wsparcie projektów w trzech podlaskich gminach

15 grudnia 2022

Wicemarszałek z beneficjentką podczas podpisywania umowy.

Dotacje unijne zostaną przeznaczone na budowę altan rekreacyjnych w gminie Grajewo oraz wsparcie psychologiczne i organizacje warsztatów dla dzieci i młodzieży z gminy Stawiski. Z kolei w gminie Śniadowo, we wsi Osobne powstanie mikrobiogazownia rolnicza. W czwartek, 15 grudnia wicemarszałek Marek Olbryś podpisał umowę na wsparcie wspomnianych projektów.

– To bardzo ważne projekty, bardzo istotne z punktu widzenia społecznego. Cieszymy się, że mogliśmy przekazać fundusze europejskie na te cele. Na pewno zostaną solidnie spożytkowane i wpłyną na rozwój lokalnych społeczności – ocenił wicemarszałek Marek Olbryś.

Gmina Grajewo stawia na rekreację

W ramach projektu planowana jest budowa trzech altan rekreacyjnych w miejscowościach: Białaszewo – Kolonia, Godlewo, Lipińskie. Teraz teren rekreacyjny będzie miał atrakcyjniejszy i estetyczny wygląd.

- To miejsce stanie się przestrzenią, gdzie mieszkańcy tych miejscowości zaspokoją m.in. potrzeby kulturotwórcze, fizyczne i społeczne. Wprowadzone zmiany wpłyną na poprawę wizerunku i pozytywne postrzeganie tych miejscowości naszej gminy – powiedział Stanisław Szleter, wójt gminy Grajewo.

Projekt wpłynie na poprawę jakości spędzania wolnego czasu przez mieszkańców wspomnianych wsi oraz stworzy przestrzeń do integracji mieszkańców.

Całkowity koszt projektu to niewiele ponad 35 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich to ponad 29 tys. zł.

Nowa świetlica w gminie Stawiski

Budynek przeznaczony na świetlicę będzie odnowiony i doposażony. Będzie teraz służył m.in. rodzinom korzystającym z pomocy Centrum Usług Społecznych (CUS) w Stawiskach.

- Projekt będzie realizowany przez partnera projektu, czyli Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Będą tam prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży polegające np. na pomocy w odrabianiu lekcji. Będzie można skorzystać ze wsparcia psychologicznego, logopedycznego czy pomocy prawnej. Jeśli będzie taka potrzeba projekt obejmie też rodziny tych dzieci – poinformowała Agnieszka Rutkowska, burmistrz Stawisk.

Całkowity koszt projektu to blisko 1 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich to blisko 949 tys. zł.

Biogazownia Osobne

Wsparcie z funduszy europejskich otrzyma także gospodarstwo rolne Tomasza Brulińskiego, mieszkańca wsi Osobne w gminie Śniadowo.

W jego gospodarstwie powstanie mikrobiogazownia rolnicza o mocy 22 kWe i 45 kWt. Prace związane z projektem rozpoczną się od utwardzenia nawierzchni, następnie zostaną zamontowane nowoczesne urządzenia. Ostatnim etapem prac będzie wykonanie niezbędnych przyłączy. Biogazownia będzie w pełni zautomatyzowana. 

Całkowity koszt projektu to blisko 1,8 mln zł, z czego dofinansowanie z unijnych dotacji to ponad 960 tys. zł.

 

Cezary Rutkowski
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Anna Augustynowicz

15 grudnia 2022

Powrót na początek strony