Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 52 mln zł na wsparcie zatrudnienia w regionie

23 kwietnia 2024

Ponad 52 mln zł na wsparcie zatrudnienia w regionie / Paweł Krukowski

Pieniądze z funduszy europejskich zostaną przeznaczone m.in. na staże, prace interwencyjne, szkolenia, dotacje – na start i nowe miejsca zatrudnienia. Umowy przedstawicielom powiatowych urzędów pracy (PUP) wręczyli we wtorek, 23 kwietnia, marszałek Artur Kosicki i p.o. dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) Hubert Ostapowicz.

– Jest to projekt strategiczny w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Mam nadzieję, że te 52 mln zł pomogą w aktywizacji zawodowej naszych mieszkańców – mówił Artur Kosicki.

Przede wszystkim – mobilizacja

Marszałek podziękował wnioskodawcom, czyli powiatowym urzędom pracy z województwa podlaskiego oraz pracownikom WUP w Białymstoku. Podkreślił, że „bez tej dobrej współpracy nie moglibyśmy się cieszyć z tych pieniędzy”.

Podstawowym  założeniem „Funduszy na rzecz zatrudnienia i kształcenia osób dorosłych” jest mobilizacja zawodowa osób bezrobotnych. Podlaskie PUP-y musiały opracować takie projekty, w których zaplanowały działania aktywizujące osoby poszukujące zatrudnienia, a w szczególności ludzi młodych. O szczegółach opowiedział gospodarz konferencji dyrektor Hubert Ostapowicz.

– To dzisiejsze wsparcie pozwoli na pomoc ok. 2,7 tys. osób. Przewidujemy utworzenie ponad 500 nowych firm. Mniej więcej połowa tych środków z 52 mln zł zostanie przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości w województwie podlaskim – wyliczał.

Realna pomoc

Przeszło tysiąc osób otrzyma staże, wyposażonych lub doposażonych zostanie 178 stanowisk pracy, a bony na zasiedlenie (czyli dofinansowania kosztów zamieszkania w miejscu innym niż dotychczasowe w związku z podjęciem tam pracy) i prace interwencyjne przypadną w udziale przeszło 600 mieszkańcom naszego regionu.

– Po to są te pieniądze i po to tutaj dzisiaj jesteśmy, żeby wspierać zatrudnienie w województwie podlaskim – zaznaczył Hubert Ostapowicz.

I tak z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w powiecie sokólskim skorzystają 43 osoby. Doposażonych zostanie 30 stanowisk pracy, 70 osób będzie mogło skorzystać ze staży, 30 z prac interwencyjnych, a 10 z bonów na zasiedlenie. Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce otrzymał na te działania ponad 4 mln zł. Z kolei w Suwałkach dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej trafią do 30 osób, z doposażenia do stanowisk pracy skorzysta 16 osób, na staże może liczyć 45 mieszkańców tej części regionu, bony na zasiedlenie przygotowano 20 osobom, prace interwencyjne – 15. Tu pula środków wyniosła przeszło 3,4 mln zł.

Pieniądze zostaną zainwestowane do końca grudnia br. Lista wszystkich projektów wybranych do dofinansowania w załączeniu.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Dawid Korpacz

23 kwietnia 2024

Powrót na początek strony