Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 55 mln zł z funduszy europejskich na termomodernizację budynków w Podlaskiem

11 kwietnia 2024

Przedszkola, szkoły, świetlice wiejskie, urzędy i domy wielorodzinne komunalne – te budynki przejdą kompleksową modernizację energetyczną. W czwartek, 11 kwietnia, zarząd województwa rozstrzygnął I część konkursu na takie działania z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Dofinansowanie otrzymało 20 projektów w całym województwie.

– Wybierane do dofinansowania były przedsięwzięcia o najwyższej efektywności kosztowej i oszczędności energii, przyczyniające się do poprawy jakości powietrza oraz redukcji gazów cieplarnianych  –  wyjaśniał marszałek Artur Kosicki. – Bardzo się cieszę, że tyle podmiotów zgłosiło się do tego konkursu, bo to oznacza, że mieszkańców Podlaskiego nie trzeba przekonywać, jak ważne są oszczędności w energii i racjonalne gospodarowanie jej zasobami.

A że konkurs cieszył się ogromną popularnością, zarząd postanowił zwiększyć z 50 do 104 mln zł jego budżet. To pozwoli zaspokoić potrzeby inwestycyjne większej liczby wnioskodawców.

– Kolejne projekty są jeszcze oceniane. Ale postanowiliśmy nie czekać z udzielaniem dofinansowania na zakończenie oceny wszystkich wniosków i podzielić konkurs na tury. Aby wnioskodawcy jak najszybciej otrzymali dotacje i nie zwlekali z prowadzeniem tych inwestycji – dodał marszałek.

I tak np.: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Szczepankowie (gm. Śniadowo) przeprowadzi termomodernizację kościoła parafialnego (1,9 mln zł dotacji), gmina Drohiczyn – szkoły (13 mln zł), a miasto Wysokie Mazowieckie – hali sportowej (2,4 mln zł). Z kolei powiat zambrowski zainwestuje w oszczędność energetyczną siedziby Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Zambrowie (2,8 mln zł), a Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Kolnie – własnej siedziby (1,1 mln zł).

Był to pierwszy konkurs na takie działania w FEdP.

Wybrane do dofinansowanie projekty są warte 74,2 mln zł. Ich pełna lista w załączniku.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Małgorzata Sawicka

11 kwietnia 2024

Powrót na początek strony