Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 78 mln euro z funduszy unijnych na lokalne grupy działania

4 stycznia 2024

Marszałek Kosicki podaje dłoń kobiecie reprezentującą jedną z lokalnych grup działania

Ponad 78 mln euro z funduszy unijnych na lokalne grupy działania / Mateusz Duchnowski

Turystyka, kultura, edukacja, usługi społeczne, rozwój innowacji, cyfryzacji i przedsiębiorczości – m.in. na te cele 13 lokalnych grup działania z Podlaskiego otrzyma wsparcie unijne na realizację strategii rozwoju. W czwartek, 4 stycznia, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski podpisali umowy z ich przedstawicielami w sprawie dofinansowania.

– Gratuluję wszystkim lokalnym grupom działania dobrze przygotowanych strategii, które uwzględniają potrzeby naszych mieszkańców, przede wszystkim z tych mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich. To bardzo ważne, abyśmy ideę zrównoważonego rozwoju realizowali w praktyce, a nie tylko o niej mówili – zauważył marszałek. – Teraz wszystko w państwa rękach. Zaczynamy ciężką pracę, aby za państwa pośrednictwem te pieniądze trafiły do mieszkańców i jak najefektywniej pracowały dla regionu.

Cenimy oddolne inicjatywy

Jak przypomniał marszałek, wsparcie na realizację strategii to element Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS), wprowadzonego przez Komisję Europejską w perspektywie 2014-2020. Jest to koncepcja rozwoju terytorialnego, wdrażanego przez lokalną grupę działania (LGD) na podstawie lokalnej strategii rozwoju (LSR).

– Bardzo cenimy takie oddolne inicjatywy. W waszych strategiach było widać, że wiecie, jak wesprzeć naszych mieszkańców. I to nie tylko w tak popularnych działaniach, jak odnawialne źródła energii, ale i w takich obszarach, jak rewitalizacja czy turystyka. Dziękuję w imieniu całego zarządu – podkreślił Artur Kosicki.

W poprzedniej perspektywie finansowej tylko w dwóch województwach: podlaskim i kujawsko-pomorskim RLKS był realizowany z wielu funduszy (z programu regionalnego, zarządzanego przez samorząd województwa i funduszy na wsparcie obszarów wiejskich). W tym rozdaniu unijnych pieniędzy RLKS jest w ten sposób prowadzony już w 10 województwach, w tym oczywiście – w podlaskim.

A spośród 13 LGD, które zgłosiły strategie, cztery są nowymi grupami, natomiast pozostałych 9 funkcjonowało i realizowało lokalne strategie rozwoju w perspektywie 2014-2020.

– Jest w tym gronie wiele doświadczonych podmiotów, ale są i nowe. Liczę, że wasza praca zaowocuje jak najlepiej, z korzyścią dla regionu – ocenił Artur Kosicki.

Wsparcie z programu regionalnego

Pieniądze na realizację strategii pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (50,5 mln zł), zarządzanego przez samorząd województwa, oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i inicjatywy LEADER (28,1 mln euro).

W załączeniu zestawienie dofinansowania, jakie otrzymały poszczególne LGD.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Dawid Korpacz

4 stycznia 2024

Powrót na początek strony