Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Prawie 33 mln zł z funduszy europejskich na Podlaskie Podwórka

19 października 2023

Zajęcia sportowe, gry terenowe, wycieczki, a przede wszystkim dobra zabawa – po raz kolejny wychowawcy podwórkowi ze Związku Harcerstwa Polskiego zaopiekują się dziećmi z rodzin w trudnej sytuacji. Na posiedzeniu w czwartek, 19 października, zarząd województwa przyznał ZHP Chorągwi Białostockiej dotację na ten cel. Dzięki niej 1350 dzieci i 1350 ich opiekunów z Podlaskiego zostanie otoczonych opieką. I to aż do 30 września 2027 r.

– Harcerze udowodnili nam już w poprzedniej perspektywie, że projekt Podlaskie Podwórka to świetna inicjatywa. W tamtej edycji zaopiekowali się 750 dziećmi, które udało się im wyrwać z ubóstwa, wykluczenia cyfrowego, a także społecznego. Jestem pewien, że teraz przy większej dotacji, większej skali projektu zrobią jeszcze więcej dobrego – ocenił Artur Kosicki.

W ramach tego przedsięwzięcia harcerze poprowadzą zajęcia w formie podwórkowej w placówkach wsparcia dziennego. Powstanie 40 nowych takich miejsc, a w 50 już istniejących zostanie zwiększona liczba podopiecznych. Zajęcia oparte na Harcerskiej Metodzie Wychowawczej prowadzone będą w 10-15-osobowych grupach. Będą to tzw. aktywne formy wychowawcze, wspierające m.in. rozwój umiejętności społecznych, czyli: zajęcia sportowe, muzyczne, kulturalne, gry, wycieczki, rajdy rodzinne. Uczestnicy i ich rodziny będą mogli również skorzystać z pomocy w Harcerskim Centrum Wsparcia.

W poprzedniej perspektywie harcerze prowadzili projekt w 50 placówkach wsparcia dziennego przez dwa lata, a dotacja z funduszy europejskich wyniosła wtedy ponad 4 mln zł.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Małgorzata Sawicka

19 października 2023

Powrót na początek strony