Przedstawiciele Komisji Europejskiej odwiedzili Podlaskie
Aleksandra Kowalska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (REGIO) oraz Piotr Sanejko z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (EMPL) pełnią funkcję opiekunów regionu w ramach działań Komisji Europejskiej.
Obrady Komitetu Monitorującego, w których wzięli udział wraz ze stałymi członkami gremium, rozpoczął marszałek Łukasz Prokorym.
– Bardzo się cieszę, że są dziś z nami przedstawiciele Komisji Europejskiej. Nasze współdziałanie jest bowiem gwarantem dobrego wykorzystania funduszy europejskich, z jak największą korzyścią dla Podlaskiego – powiedział marszałek.
Podczas dziesiątego już posiedzenia zatwierdzono kolejne kryteria wyboru projektów w ramach Funduszy Europejskich dla Podlaskiego. Zatwierdzanie tych kryteriów jest kluczowym elementem, umożliwiającym ogłaszanie naborów wniosków o dofinansowanie. W obradach aktywnie uczestniczyli Aleksandra Kowalska, która przedstawiła zbliżający się przegląd śródokresowy programów regionalnych oraz Piotr Sanejko, który zaprezentował przyszłe inicjatywy Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.
Wcześniej przedstawiciele KE goszczący w Podlaskiem spotkali się z beneficjentami projektów finansowanych z funduszy unijnych. W towarzystwie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, w tym dyrektorów departamentów odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy, zapoznali się z efektami kilku inicjatyw.
To m.in. projekt „Mieszkalnictwo Wspomagane”. Stowarzyszenie „My dla Innych” utworzyło w Białymstoku tzw. mieszkania wspomagane. Lokale mieszczące się w centrum Białegostoku, zostały wyremontowane i wyposażone. Zamieszkało w nich 11 osób, które przy wsparciu instruktorów, mogą samodzielne mieszkać i prowadzić gospodarstwo domowe. W codziennym życiu lokatorom pomaga czterech asystentów i dwóch wolontariuszy, którzy zostali przygotowani do pracy z podopiecznymi w mieszkaniach wspomaganych. Lokatorzy mogą również liczyć na pomoc psychologa i psychiatry. Pobyt w takim mieszkaniu trwa dwa lata.
Przedstawiciele KE spotkali się także z przedstawicielami Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”. W ramach projektu realizowanego przez organizację powstało Centrum Opiekuńczo-Terapeutyczne „Jasny Cel”. Budynek, w którym mieści się placówka, został rozbudowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstała tu m.in. winda, a w ramach dotacji zakupiono wyposażenie i sprzęt medyczny. Centrum świadczy dzienną opiekę osobom dorosłym z zaburzeniami funkcji ruchowych, oraz opiekę wytchnieniową, czyli wsparcie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Magdalena Guzowska, Departament Zarządzania Funduszami i Programami w urzędzie marszałkowskim
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski i Departament Zarządzania Funduszami i Programami
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Wsparcie rozwoju kwalifikacji mieszkańców subregionu białostockiego – spotkanie informacyjne
- . Fundusze Europejskie Stypendia dla uczniów szkół zawodowych. Nabór trwa do 18 października
- . Fundusze Europejskie Łomża. Rusza strategiczny projekt edukacyjny
- . Fundusze Europejskie Nabór wniosków dotyczących wzrostu dostępności usług społecznych wydłużony