Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Przyznano kolejne miliony z funduszy europejskich na rehabilitację pocovidową

26 października 2023

Informacje o projekcie zawarte również w tekście

Zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek, 26 października, zwiększył po raz czwarty dofinansowanie dla prowadzonego już projektu z zakresu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19. Dodatkowe wsparcie na zwalczanie powikłań u pacjentów po zarażeniu wirusem otrzymają m.in. szpital w Grajewie, ośrodek rehabilitacji w Suwałkach czy Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Tym razem przyznano ponad 3 mln zł. Dofinansowanie dla całego przedsięwzięcia to teraz ponad 18,6 mln zł.

Dodatkowe pieniądze jednostki medyczne przeznaczą na zakup urządzeń i aparatury do rehabilitacji pocovidowej, która wesprze mieszkańców regionu w poprawie stanu zdrowia w związku następstwami przebytej choroby.  

– Kompleksowa rehabilitacja pocovidowa jest wciąż potrzebna, choć pandemia wydaje się odległą historią. Pandemia spowodowała m.in. zwiększenie liczby chorych z niewydolnością serca oraz zaostrzenie stanu pacjentów ze zdiagnozowaną wcześniej chorobą. Dlatego inwestowanie w nowoczesny sprzęt oraz najlepsze metody usprawniające dobór odpowiedniej formy rehabilitacji dla poszkodowanych pacjentów to konieczność – mówił Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za obszar zdrowia.  

Na aparaturę tego typu dotację otrzyma Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Przyznane mu ponad milion złotych, przeznaczy m.in. na aparat echokardiograficzny, trzy aparaty EKG z mobilnym wózkiem czy zestaw do  nieinwazyjnego pomiaru rzutu serca.

Szpital w Grajewie za dodatkowe 570 tys. zł zakupi m.in. aparat do krioterapii, łóżko do hydromasażu na sucho i urządzenie do stymulacji elektromagnetycznej i leczenia dysfunkcji mięśni dna miednicy.

Ośrodek rehabilitacji w Suwałkach otrzymał blisko 73 tys. Dzięki temu placówka zostanie wyposażona np. w urządzenie elektrolecznictwa z laserem i ultradźwiękami oraz stół rehabilitacyjny do masażu.

Dodatkowe ponad 720 tys. zł przyznano  SP ZOZ w Hajnówce, który środki przeznaczy m.in. na zakup specjalnych wanien do kąpieli wirowych, stołów do masażu i wózków inwalidzkich.

Z kolei szpital w Dąbrowie Białostockiej otrzymał ponad 116 tys. zł. Dzięki dotacji zostanie doposażony m.in. w  wielofunkcyjne urządzenie do treningu funkcjonalnego czy aparat do terapii ultradźwiękowej.

Pół miliona złotych otrzyma SP ZOZ w Łapach. Pieniądze przeznaczy na robota rehabilitacyjnego z fotelem, urządzenie do stymulacji polem elektromagnetycznym i zrobotyzowaną szynę do kończyn dolnych.

***

Projekt obejmuje działania związane z rehabilitacją po przebytej chorobie COVID-19, która jest nakierowana na zwalczanie skutków ubocznych pojawiających się u pacjentów po przejściu zakażenia. Obejmują one nie tylko układ oddechowy, ale również neurologiczny (ośrodkowy i obwodowy), układ krążenia oraz narząd ruchu. Stąd też cel rehabilitacji pocovidowej nastawiony jest na zwalczanie wszystkich następstw zarażenia, w tym na poprawę sprawności ruchowej, reedukację chodu, niwelowanie dolegliwości bólowych oraz wydolności oddechowo-krążeniowej.

Został wybrany do dofinansowania w ramach kończącego się programu regionalnego. Jest realizowany w partnerstwie z samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej znajdującymi się na terenie województwa podlaskiego. Samorząd województwa pełni tu funkcję lidera projektu.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

26 października 2023

Powrót na początek strony