Rozstrzygnięcie konkursu „Dlaczego jest nas mniej? Zatrzymaj depopulację!”
Rozstrzygnięcie konkursu „Dlaczego jest nas mniej? Zatrzymaj depopulację!” / Mateusz Duchnowski
Celem tej, zorganizowanej przez Województwo Podlaskie przy wsparciu funduszy europejskich, inicjatywy była aktywizacja młodzieży do działania oraz do budowania poczucia odpowiedzialności za konsekwencje zmian demograficznych. Mówił o tym Artur Kosicki.
– Było bardzo duże zainteresowanie konkursem. Prace, które zostały przygotowane, świadczą o tym, że podlaska młodzież jest świadoma zjawiska depopulacji, a do tego bardzo kreatywna. Dzięki nim widzimy, jak młodzi ludzie postrzegają nasz region i swoją w nim przyszłość, a my wyciągamy z tego wnioski – zaznaczył.
Inspiracja do zmian
Jak dodał, młodzież wskazywała głównie na problem starzenia się społeczeństwa, potrzebę poprawy infrastruktury transportowej, urozmaicenie oferty uczelni wyższych oraz zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy.
– To są naprawdę głębokie i fajne przemyślenia, które bardzo do nas przemawiają. Dziękuję za wszystkie prace, bo naprawdę są bardzo interesujące i inspirujące. Dla mnie młodzież jest największą wartością i jako marszałek będę robił wszystko, żebyście tu zostali – podkreślił.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego regionu. Ich zadaniem było znalezienie najlepszych pomysłów na przeciwdziałanie depopulacji (czyli wyludnianiu). Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku w składzie: Karol Suchcicki, Anna Kuźmierowska, Zuzanna Szwedko i Kacper Miczejko. Przygotowali oni film pt. „By nie wybierać”, przedstawiający dwoje bohaterów z dwóch różnych środowisk – miejskiego i wiejskiego oraz problemy, z jakimi się borykają.
– Długo myśleliśmy nad scenariuszem. Chcieliśmy pokazać najważniejsze dla nas aspekty depopulacji i myślę, że się udało – opowiadał Karol Suchcicki.
Głównymi pomysłami na zatrzymanie zjawiska była modernizacja środowiska i zainteresowanie się transportem, zwłaszcza na wsiach i w małych miasteczkach.
– Podaliśmy jeszcze kilka pomysłów dotyczących tego, jak można by rozwinąć Podlaskie w aspektach szkół wyższych, żeby nasze województwo mogło więcej zaoferować młodym ludziom – dodała Anna Kuźmierowska.
Świetne, młode pokolenie
Merytoryczna opiekunka grupy Kamila Luiza Antoniuk przyznała, że jej zespół tworzą bardzo wrażliwi, młodzi ludzie.
– To są marzyciele, idealiści i bardzo chcieliby tutaj zostać, a jednocześnie mają swoje pasje, które wymuszają wyjazd. Część z nich kończy w tym roku szkołę i zderza się z trudnym wyborem, co widać w filmie: tęsknotę, nadzieję, ale też smutek. To świetne, młode pokolenie – podkreśliła.
Drugą lokatę zajął film pt. „Depopulacja: walka o lepsze Podlaskie” – praca zespołu uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta w Białymstoku pod opieką merytoryczną Ewy Prokopowicz. Na trzecim miejscu znalazła się praca uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku pod opieką merytoryczną Olgi Bułatowicz: „Zatrzymać depopulację”.
Przyznano również dwa wyróżnienia: za „Pakiet od Żubra” – pracę zespołu uczniów II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku pod opieką merytoryczną Joanny Zdrodowskiej oraz „Twój Rozwój w Twoim Regionie” – pracę zespołu uczniów Liceum Ogólnokształcącego Infotech pod opieką merytoryczną Katarzyny Janewicz.
We wtorkowym wydarzeniu wzięły udział także dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego Joanna Sarosiek i dr Agnieszka Karpińska z Wydziału Socjologii UwB.
Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Podlaskie liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych
- . Fundusze Europejskie Kolejne dotacje na kształcenie zawodowe w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Ponad 54 mln zł na nowoczesną sieć kanalizacyjną w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Patronat polskiej prezydencji w Radzie UE